Romové předali premiérovi petici, požadují zrušení Dělnické strany

Praha – Předseda vlády Jan Fischer se setkal s předsedou romského sdružení Dženo Ivanem Veselým. Podle premiéra byla schůzka velmi užitečná a inspirativní. Veselý na ní Fischerovi předal i petiční archy s 3 200 podpisy, které požadují zrušení Dělnické strany. Ministerstvo vnitra podle Fischera na tomto úkolu pracuje. Petici označil jako velikou symboliku a podporu pro rozhodování. Vnitro se chce pokusit o rozpuštění Dělnické strany v září.

Předseda romského sdružení na schůzce ocenil práci ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába, který je podle něj po dlouhé době první ministr s upřímnou snahou problém Romů posouvat a promítnout ho do připravované strategie řešení romského problému v Česku.

Práce Rady pro romskou problematiku, která vznikla už v roce 1997, není podle obou mužů zatím příliš efektivní. Veselý se domnívá, že nemá vytvořené podmínky, aby mohla vládě účinně radit: „Systém je v současné době nastaven tak, že nemůže pracovat tak, jak očekává společnost.“ Problém vidí vedle malého počtu lidí i v nízkém rozpočtu, který brání propagaci i komunikaci s neziskovým sektorem. Pochybnosti vzbuzuje i agentura pro sociální začleňování Romů, kvůli které má Veselý naplánovanou i schůzku s Kocábem.

Video Fischer řešil problémy romské komunity
video

Fischer řešil problémy romské komunity

Fischer řešil problémy romské komunity

Z 15, 27.8.2009

TK Fischera a Veselého k situaci Romů

Premiér jednal s Veselým mimo jiné i o vzdělávání a postavení Romů na trhu práce. Součástí debaty byla i víza do Kanady a důvody, pro které Romové odchází z České republiky. Oba se shodli, že mezi nejčastější patří násilí, ale i ekonomická motivace. Premiér zmínil i připravované sčítání lidí v roce 2011. Naposledy se podle něj přihlásilo k Romům 11 700 lidí, což je velmi málo. Upozornil proto na fakt, že z výsledného čísla se odvozují například i dotace.