Miko Zemanovi ukáže, že o kůrovce je na Šumavě postaráno

Praha - Ministr životního prostředí Ladislav Miko chce stav šumavských lesů osobně předvést expremiérovi Miloši Zemanovi, který patří k hlasitým kritikům bezzásahového hospodaření v nejvzácnějších partiích národního parku. Zeman Mikovi v polovině srpna poslal otevřený dopis, v němž konstatoval, že nejkrásnější místa Šumavy jsou kůrovcem zničena a park míří ke katastrofě. Miko to však odmítl jako nesmysl a považuje za zbytečné, aby se téma stalo politikem.

Zeman, který si na jaře Šumavu prohlédl z vrtulníku, v dopise uvedl, že je ochotný prohlédnout si stav lesů z pohledu chodce. Miko chce proto najít vhodný termín a Zemana po parku provést. „Na místě celkem nezáleží, fenomény, které vám chci v lese předvést, jsou viditelné v různé míře prakticky všude ve vyšších partiích národního parku,“ uvedl Miko v odpovědi.

Správa parku zasahuje proti kůrovci zhruba na 80 procentech území. Bezzásahový režim je na 21 procentech parku včetně slatí a rašelinišť, na dalších devíti procentech se zasahuje, ale bez destruktivních metod a na zbývajících 70 procentech správa parku uplatňuje standardní a podle Mika mnohdy velmi intenzivní lesnický management.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Zavést „krizový management“ do nejcennějších partií Šumavy navrhl nedávno jihočeský hejtman Jiří Zimola. Podpořil ho i prezident Václav Klaus. Miko trvá na tom, že se správě parku zasahovat proti kůrovci daří, zřizování krizové komise by považoval za narušení kompetencí ministerstva.