Nový projekt chce finančně podpořit mladé lékaře před atestací

Praha – Nový fond pod křídly Nadace Charty 77 bude finančně podporovat mladé lékaře před atestací. Hlavním cílem projektu Iuventus Medica je zamezit odchodu lékařů do zahraničí hned po škole. Peníze na vzdělávání začínajících doktorů bude rozdělovat Nadace Charty 77. Zatím je na kontě od prvního dárce 800 tisíc korun. V Česku čeká na první atestaci na 5 tisíc mladých doktorů. Nadace proto doufá, že se jim brzy podaří sehnat další sponzory.

Dříve odcházeli do ciziny jen kvalifikovaní lékaři, teď už ale odchází přímo po škole. „V dané chvíli odchází 200 lékařů do zahraničí ročně, z toho větší část jsou absolventi,“ potvrdil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Vyhlídky mladých lékařů po ukončení školy nejsou zrovna růžové. Plat kolem 18 tisíc korun hrubého, před sebou placené stáže, kurzy a nákupy knih. Příprava na atestaci trvá pět let. Konečné výdaje se tak šplhají do desetitisíců. „Ceny jsou různé, já jsem byl na měsíční stáži, kde den stál 500–700 korun,“ dodal pediatr z Fakultní Thomayerovy nemocnice Vít Jakoubek.

Peníze z fondu dostane každý, kdo je registrován v České lékařské komoře, nemá atestaci, ale aktivně se na zkoušku připravuje. Absolventi nedostanou sto procent nákladů. Podle předsedy správní rady Nadace Charty 77 Františka Janoucha půjde o příspěvek: „Bude to záležet na tom, kolik bude žadatelů a kolik bude prostředků.“

Operační nástroje
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24