Na brněnské mši rozdají papežovi odpůrci tisíce kondomů

Praha - Celkem deset tisíc kondomů rozdají v neděli při bohoslužbě papeže Benedikta XVI. na brněnském letišti členové hnutí Condom Positive. Chtějí tak dát najevo nesouhlas s papežovým odmítavým postojem k používání prezervativů. Papež v březnu při návštěvě Afriky prohlásil, že problém AIDS nelze řešit pomocí prezervativů a že jejich používání problémy spojené s touto vážnou nemocí naopak zhoršuje.

Jeho výrok následně kritizovali zástupci Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) i politici například z Francie a Německa. Mluvčí Vatikánu poté uvedl, že papež chtěl zejména zdůraznit, že spoléhání se na kondomy odvádí pozornost od potřeby řádné sexuální výchovy.

Aktivisté dnes na svůj projekt upozornili Pražany umístěním velkého nápisu s názvem svých internetových stránek CONDOMPOSITIVE.CZ na svah v Letenských sadech, nad vjezd do Letenského tunelu. Na internetu lidé mohou vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas s papežovým názorem. Členové hnutí chtějí o papežově kontroverzním výroku rozproudit veřejnou debatu a dát mu najevo, že Češi s ním v tomto nesouhlasí. Neočekávají však, že by se jim podařilo hlavu katolické církve přimět ke změně názoru.

Protest proti postoji papeže k prezervativům v době jeho návštěvy Česka již ohlásili také zástupci homosexuálů obojího pohlaví. Sejdou se v pondělí na Václavském náměstí v Praze, kde chtějí vyjádřit nesouhlas s papežovou údajně „genocidní“ politikou. Tento protest organizují mimo jiné pořadatelé filmového festivalu Mezipatra.