Fischer: Nechtěl bych být v kůži těch, kteří v Plzni poctivě vystudovali

Praha – Premiér Jan Fischer považuje kauzu kolem Právnické fakulty v Plzni za skličující, protože vrhá špatné světlo na školu. Doufá, že si Západočeská univerzita najde vnitřní mechanismy, jak tento problém vyřeší. V pořadu ČT24 Před půlnocí reagoval i na financování vědy a výzkumu ze státního rozpočtu. Současná vláda podle něj sice tuto oblast podporuje, ale nemůže ji v době krize opečovávat stejně jako vláda předchozí. Kabinet proto bude finančně podporovat především ty projekty, které jsou zaměřené na konkrétní vědecko-výzkumnou činnost.

Financování vědy a výzkumu ze státního rozpočtu je v době krize problematické. Podle Fischera současná vláda sice podporuje výzkum, ale nemůže jako vlády předchozí „opečovávat vědu, neboť v době pěti-, šestiprocentního růstu HDP se do výzkumu daly přisouvat větší peníze“. Věda, výzkum, inovace a vzdělání patří mezi základní vládní prioritu. „Hned jsme od začátku řekli, že ty priority znamenají, že zde budeme brzdit pomaleji než v ostatních oblastech,“ dodal premiér.

Jan Fischer:

„Nechtěl bych být v kůži těch, kteří Právnickou fakultu, a těch je samozřejmě většina, velmi poctivě vystudovali. Teď je můžeme vnímat jako lidi, kteří to měli lehké. To je nesmírně devastující. Doufám, že si Západočeská univerzita najde vnitřní mechanismy, jak tento problém vyřeší.“

28 minut
Před půlnocí
Zdroj: ČT24

Akademie je podle premiéra především o základním výzkumu. Je proto potřeba, aby byla zapojená do evropských projektů a její činnost se mohla plně srovnávat s výsledky v zahraničí: „Vláda řekla, že bude podporovat peníze, které jsou účelové. To znamená peníze, které jsou spojeny s jednotlivými záměry a projekty, jež jdou na konkrétní vědecko-výzkumnou činnost. Podíl paušálních institucionálních prostředků by měl postupně klesat.“ Akademie věd považuje snížení dotací za likvidační. Kabinet jí proto přisunul na příští rok přes půl miliardy prostředků navíc. „Já se s velkým zájmem budu dívat, jestli budou určeny na nějaké účelové posílení aktivit, nebo jestli to bude konzumováno plošně,“ dodal Fischer.

Fischer: Systém musí přát nejlepším a vyplavovat ty, co nestačí

Na případnou reformu akademie je podle Fischera ještě čas. Institucionální uspořádání a organizace výzkumu v této zemi ale vidí jako téma, o kterém je potřeba mluvit: „Potřebujeme racionálně uspořádanou výzkumnou základnu bez zbytečných duplicit. Ty si nemůžeme dovolit, protože jsme malá země.“

Jan Fischer
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutovali tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastnili místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Do diskuze byli pozváni zástupci těch stran a hnutí, které mají na základě průzkumů šanci se dostat do sněmovny. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 4 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...