Příslušník stahující na fotce běžence slouží ve vysoké funkci

Praha - Příběh 20 let staré fotografie východoněmeckého běžence Michaela Fleischmanna, kterého se český policista snaží strhnout z plotu, zůstává bez rozuzlení. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) společně s portálem Aktuálně.cz sice policistu vypátraly, ovšem někdejší příslušník státní bezpečnosti dnes slouží ve významné funkci u kriminální policie a žádné setkání ani cokoli, co by vedlo k jeho identifikaci, si nepřeje.

Mluvčí ústavu Jiří Reichl si je ohledně identity příslušníka jist; jde prý o Stanislava Bořka. „Trváme na tom, že osoba, kterou novináři vypátrali, je tímto příslušníkem, kterého my jsme vypátrali v personálních kartách,“ uvedl Reichl. „Slouží stále u policie, bohužel nemohu říct nějaké jeho další zařazení… Je to poměrně významná funkce u policie,“ potvrdil redaktor Aktuálně.cz Pavel Baroch. Ministr vnitra Martin Pecina zájem o případ projevil, vidí to ale spíše jako problém etický.

Na incident s Fleischmannem si policista nevzpomíná a tvrdí, že tehdy ani před ambasádou nezasahoval. V rozhovoru pro server dokonce říká, že k StB se mu příliš nechtělo. Musel prý poslouchat rozkazy a uprchlíků se i sám trochu bál.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha