Policisté chtějí zrušit předplacené karty

Praha - Policie si stěžuje, že více než sedmdesát procent trestných činů se domlouvá z mobilů vybavených předplacenou SIM kartou. A čím dál častěji mohou například pedofilové zcela anonymně surfovat po internetu. Podle kriminalistů jsou tyto karty bezpečnostním rizikem a chtějí, aby je politici zakázali. Mobilním operátorům se to nelíbí. Předlacené SIM karty se prodávají téměř na všech benzinkách či v supermarketech. A toho podle policie využívají čím dál častěji zločinci.

„Považujeme to za velký problém, a to z pohledu i na informační kriminalitu, kdy se prostřednictvím této karty může dostat na internet,“ řekla mluvčí policie Pavla Kopecká. Právě naprosto nekontrolovatelný přístup na internet vyhovuje třeba pedofilům nebo zloďejům kreditek. „Dalo by se říct, že to je fenomén poslední doby,“ potvrdila Kopecká.

Policie proto požaduje po politicích, aby tyto karty zakázali. Jenže ti se nemohou na této otázce shodnout. „Nechci to úplně smáznout, ale myslím si, že by to byl příliš velký zásah do práv občanů,“ konstatoval ministr vnitra Martin Pecina. Předseda lidovců Cyril Svoboda to ale vidí jinak. „Princip, že policie má právo použít všechno, aby dopadla zločince, je správný,“ řekl Svoboda.

Takové snahy ale narážejí na zájmy mobilních operátorů. V Česku má předplacenou mobilní kartu na pět milionů lidí. „Zrušení předplacených karet by bylo hlavně špatnou zprávou pro zákazníky, protože zhruba polovina z nich tyto karty používá,“ podotkl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Česko je jedna z mála zemí v Evropské unii, která má takto benevolentní prodej naprosto anonymních karet. Jméno chtějí prodejci po zákazníkovi například ve Slovinsku, Německu, Švýcarsku či Rakousku. Své anonymní karty nedávno zrušili také Slováci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobkyně nesouhlasí s koncem stíhání pohraničníka Muzikáře, podala stížnost

Státní zástupkyně Katarína Kandová nesouhlasí se zastavením trestního stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Řekla to České televizi. Stíhání jedenadevadesátiletého muže zastavil Obvodní soud pro Prahu 1 minulý týden. Podle lékařského posudku Muzikář trpí demencí a není schopen porozumět účelu trestního řízení. Žalobkyně ho viní z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 3 hhodinami

Univerzita řeší, jak třetině Ostravanů pomoci z energetické chudoby

Až třicet procent obyvatel Ostravy je ohroženo takzvanou energetickou chudobou. Vyplývá to z prvních výsledků průzkumu Ostravské univerzity. Ta se zabývá vlivem kombinace vysoké energetické náročnosti bydlení a nízkých příjmů. Podle analýzy se vysoce zranitelné domácnosti koncentrují hlavně ve starším nájemním bydlení. Nejvíce jsou ohrožené samoživitelky, nízkopříjmové rodiny a osamocené seniorky.
před 3 hhodinami

Kurýři si stěžují na algoritmy platforem, úřady vyšetřují možné podvody „flotil“

Někteří kurýři a řidiči digitálních platforem si podle průzkumu Národního systému SYRI stěžují na algoritmus, který jim přiřazuje objednávky. Prý mu nerozumí. Platformy i jiní kurýři oponují, že tato zakázková, nárazová práce má výhodu flexibility. Finanční správa v souvislosti s tímto segmentem ekonomiky dle informací ČT24 řeší stamilionové daňové úniky. Políčeno má na takzvané „flotily“, samostatné subjekty, s nimiž platformy spolupracují.
před 3 hhodinami

Úhyny ryb v létě budou častější. Můžeme za to všichni, říká vědec

V posledních letech jsou stále častější úhyny ryb v rybnících i řekách způsobené nedostatkem kyslíku. Letos už několik epizod proběhlo na rybnících, k velkému úhynu ryb došlo i na Dyji. Podle Radovana Koppa z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně se sice hledají viníci, ale ve skutečnosti leží část viny na celé společnosti. Zásadní podle něj je, že se neřeší hlavní příčina problému – nadbytek živin, především fosforu, ve vodě.
před 3 hhodinami

Za dětskou prostituci dostal muž 18 měsíců vězení, poškozeným dívkám bylo od deseti do 17 let

Padesátiletého muže stíhaného v případu dětské prostituce v ústecké čtvrti Předlice potrestal soud osmnácti měsíci vězení. Podle soudu se dopustil mimo jiné pohlavního zneužití nebo svádění k pohlavnímu styku. Dvanácti poškozeným dívkám bylo od deseti do sedmnácti let. Za sexuální služby dostávaly sušenky i částky od 500 do 30 tisíc korun. Obžalovaný se k činu doznal a po vynesení rozsudku se vzdal práva na odvolání. Rozsudek ale zatím není pravomocný, odvolat se stále může státní zástupce.
před 3 hhodinami

Díky stavebnici Merkur vznikly kontaktní čočky, její autor byl zatím dělníkem ve vlastní továrně

Před 135 lety se narodil strojař a průmyslník Jaroslav Vancl, který je tvůrcem jedné z nejznámějších českých hraček – stavebnice Merkur. Kovové děrované dílky, šroubky a matičky, z nichž se daly sestrojit vlaky či konstrukce podle fantazie, bývaly přáním nejednoho kluka, zapsaly se ale i do historie české vědy. Stavebnice pomohla Ottovi Wichterlemu k vynálezu kontaktních čoček.
před 5 hhodinami

Spotřeba energií roste. I kvůli počasí

V prvním pololetí Češi zvýšili spotřebu plynu oproti loňsku o dvanáct procent, využití elektřiny stouplo meziročně o 2,6 procenta. Vliv na růst spotřeby má letos zejména chladnější počasí. Vyplývá to ze statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V předchozích letech přitom spotřeba naopak klesala.
před 5 hhodinami

Vydání knihy zpochybňující holocaust nebylo trestné, rozhodl soud

Městský soud v Brně ve čtvrtek v případu vydání knihy Germara Rudolfa Holocaust pod lupou, která zpochybňuje fakta o holocaustu, zprostil všechny obžalované viny. Nešlo podle něj o trestný čin. Kauza se týkala i dalších dvou desítek podobně laděných knih. Žalobkyně vinila z účasti na organizované zločinecké skupině a popírání genocidy čtyři lidi, také tři právnické osoby. Obžalovaní se cítí nevinni. Jde podle nich o historické publikace či sci-fi. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupkyně se odvolala.
10:26Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...