Ekologické organizace podají do Bruselu stížnost kvůli síti Natura

Praha - Patnáct ekologických organizací z Česka připravilo stížnost na postup vlády při rozšiřování soustavy Natura 2000. Ta má chránit nejcennější přírodu Evropské unie, protože se pořád nedaří zastavit vymírání rostlin a živočichů na kontinentu. Některá důležitá místa s unikátní florou ale čeští politici ze seznamu několikrát vyškrtli. Síť chráněných území by podle odborníků měla být bohatší o 30 lokalit. Podle ministerstva životního prostředí je současná podoba sítě „přiměřený kompromis dosažený v dané době“. Evropská komise může České republice doporučit doplnění seznamu, nebo pohrozit i snížením dotací.

Vláda seznam doplnila loni na podzim. Podle Evy Veverkové z ministerstva úřad přihlížel k návrhům nevládních organizací, konzultace ale musel vést i s jednotlivými krajskými úřady, obcemi, vlastníky, správci a nájemci pozemků, později i s ministerstvy. Škrtalo se především kvůli naplánovaným stavbám: „V rámci meziresortního připomínkového řízení bylo nakonec z návrhu vyřazeno 12 lokalit, což představuje pouze zlomek v rámci celkového množství 1 081 lokalit.“ Ministerstvo vzalo stížnost Evropské komise na vědomí. Nyní bude podle Veverkové čekat na její posouzení.

Celková rozloha naturových oblastí dosáhla deseti procent území státu. Ministerstvo při vyhlášení posledních uvedlo, že tím bude budování Natury v Česku téměř uzavřeno. Oproti doporučení odborníků bylo ale 24 lokalit vyřazeno a šest výrazně zmenšeno, uvedli na dnešní tiskové konferenci zástupci ekologického sdružení Arnika. Mezi lokality, které organizace požadují vrátit na seznam, patří například Lesy u Chlumce, Labské údolí, Kaňon Vltavy u Třebenic, Hřebčín v Kladrubech nad Labem nebo Třebovské stěny.

2 minuty
Reportáž Vladimíra Kořena
Zdroj: ČT24

Sdružení kritizují také nedostatečnou rozlohu některých chráněných území, rozlohu některých lokalit dokonce prý stát zmenšil až na samé jádro výskytu chráněného fenoménu. „Český seznam navíc nerespektuje návaznost lokalit na bavorské a saské straně hranic s Německem. Na nedostatečnou návaznost jsme přitom opakovaně upozorňovali,“ zdůraznila Jana Vitnerová z Arniky. V Polabí je například jediná původní populace bobra v Evropě. V Německu je tato soustava chráněná.

Kmen ohlodaný od bobra
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
Právě teď

Pavel se v Japonsku setkal s císařem i premiérem

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva je vyvrcholením cesty české hlavy státu do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Témata jednání zůstávají tradičně neveřejná, nicméně podle japonského listu Nikkei hovořili například o významu výstavy Expo z hlediska světového míru. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy, napsal list s odkazem na Agenturu pro císařskou domácnost. Pavel se pak setkal také s premiérem Šigeruem Išibou.
06:28Aktualizovánopřed 13 mminutami

Možnost požádat o dávky na poště by se mohla rozšířit, systém se osvědčil

Žádat o dávky na pobočkách pošty bude zřejmě možné na více místech. Už teď jich existují stovky. Rozhodnout o rozšíření systému má ministerstvo práce a sociálních věcí na podzim, kdy začne fungovat takzvaná superdávka, která spojí několik podpor do jedné. Resort pak vyhodnotí, kolik lidí si žádá on-line a kolik na pobočkách Úřadu práce nebo České pošty. Opozice je však k samotnému zavedení superdávky skeptická, podle jejích zástupců totiž stále není připravená v digitální podobě.
před 1 hhodinou

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 2 hhodinami

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 10 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 12 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 14 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...