Noví poslanci se sejdou 22. června, Němcová svolala schůzi

Praha - Bývalá místopředsedkyně Miroslava Němcová dnes svolala ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Poslanci se poprvé sejdou v úterý 22. června ve 14:00 hodin. Na programu budou mít například složení slibu, volbu vedení sněmovny a zřízení výborů. Kdo bude zvolen předsedou sněmovny, stále není jasné. Vlastního kandidáta chce příští pondělí navrhnout vznikající koalice, která disponuje většinou 118 poslanců. Opoziční ČSSD ale trvá na tom, že předseda sněmovny by měl být zvolen z jejích řad. Jako kandidáta už navrhli dosavadního místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka.

Vznikající koalice chce přijít s návrhem celého vedení sněmovny. Jednání o obsazení vrcholných funkcí ve sněmovně jsou ODS, TOP 09 a VV připraveny znovu otevřít, pokud jejich vláda získá ve sněmovně důvěru.

Jisté není obsazení ani dalších postů. Doposud bylo ve sněmovně pět místopředsedů. Hned den po volbách ale lídr ODS Petr Nečas prohlásil, že by stálo za to uvažovat o snížení jejich počtu. Dále uvedl, že ODS si nepřeje mít ve vedení sněmovny komunisty. Doposud byl místopředsedou i šéf KSČM Vojtěch Filip.

Poslanci by také na první schůzi měli zřídit výbory, stanovit počet jejich členů a navrhnout jejich členy. I jejich počet by se měl oproti dosavadnímu snížit. O kolik to bude, zatím přestavitelé ODS, TOP 09 a VV neuvedli.

Po skončení ustavující schůzi podá Fischerův kabinet demisi

Poté, co poslanci složí slib, bude muset sněmovna stvrdit vznik své volební komise, sestavené podle návrhů poslaneckých klubů a vytvoří mandátový a imunitní výbor dolní komory. Teprve poté přistoupí k otázkám obsazení jednotlivých funkcí.

Ustavující schůze nemusí být jednodenní. Po minulých volbách trvala zhruba dva měsíce. Teprve po ní podá demisi dosavadní kabinet premiéra Jana Fischera, úřadovat ale bude až do jmenování nové vlády, o které nyní jednají ODS, TOP 09 a Věci veřejné.