Nástupce Paroubka bude zvolen asi až v březnu

Praha - Předsednictvo ČSSD dnes doporučilo svolat volební sjezd na 18. a 19. března příštího roku do Brna. S definitivní platností rozhodne o termínu sobotní jednání širšího vedení sociálních demokratů. Podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky z krajů nezazněl oficiální požadavek na bližší termín sjezdu, na kterém by delegáti zvolili nástupce odstoupivšího předsedy Jiřího Paroubka a celé nové vedení.

Kvůli termínu sjezdu by se mohla v sobotu na zasedání ústředního výkonného výboru rozpoutat ostrá debata. Někteří straničtí představitelé včetně úřadujícího šéfa Sobotky totiž po volbách hovořili i o přesunutí sjezdu na letošní září. Z regionů se stále ozývají hlasy, které volají po odstoupení celého předsednictva a mimořádném sjezdu před podzimními volbami do Senátu a obecních zastupitelstev. Další členové ČSSD ale varují před tím, že by to mohlo kvůli případným vnitrostranickým půtkám znamenat volební sebevraždu.

Novým volebním manažerem se stal Jan Hamáček

2

Volebním manažerem ČSSD se po Jaroslavu Tvrdíkovi stal poslanec Jan Hamáček. Povede kampaň před podzimními volbami do Senátu a zastupitelstev obcí.

Kampaň sociální demokracie před sněmovními volbami stála podle předběžných údajů loni 100 milionů korun a letos 200 milionů korun. Podle Hamáčka bude další kampaň úspornější. Bude vytvořena na míru každému senátnímu obvodu a bude kontaktnější, řekl Hamáček. Nyní bude skládat volební tým.

Sociální demokraté chtějí mít po senátních volbách v horní komoře nejsilnější klub. Protože žádný senátor ČSSD místo neobhajuje, strana může jen získat. V obecních volbách chce ČSSD podle Hamáčka udržet pozice ve statutárních městech a posílit v Praze. Pozice volebního manažera je prý pro něho „velká výzva“.

Jedenatřicetiletý Hamáček byl zvolen poslancem už podruhé. V minulém volebním období vedl sněmovní zahraniční výbor.

Video Brífink po jednání předsednictva ČSSD
video

Brífink po jednání předsednictva ČSSD

Sobotka uvedl, že sociální demokraté plánovali březnový termín ještě před volbami a své rozhodnutí nezměnili. Sjezd by se podle něj měl sejít v řádném termínu a jeho svolání nijak nesouvisí s hospodářskou situací strany. Zdůraznil, že všem svým závazkům ČSSD dostojí a bude šetřit, což se projeví i v tom, že plánovaný sjezd bude úspornější, než byly ty v minulých letech. Sobotka uvedl, že na kampaň vydali sociální demokraté podle předběžných propočtů 100 milionů loni a dalších 200 milionů letos. Média v této souvislosti spekulují o zadlužení strany.

Možní Paroubkovi nástupci: Sobotka, Hašek, Onderka, Pecina

Ústřední výkonný výbor v sobotu projedná také přípravu komunálních a senátních voleb. Nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy zasedne poprvé po sněmovních volbách. Sociální demokraté v nich vyhráli. Získali ale mnohem méně hlasů, než očekávali. Vládu sestavují ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Paroubek, který odstoupil z čela ČSSD kvůli volebními výsledku, se ze zasedání výboru omluvil a nepřijde.

Ať bude termín sjezdu podzimní, nebo jarní, do čela ČSSD bude asi kandidovat více lidí. Přihlásil se už statutární místopředseda Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Jako o dalším kandidátovi se hovoří o místopředsedovi strany a brněnském primátorovi Romanu Onderkovi. Z Moravskoslezského kraje zaznělo i jméno ministra vnitra Martina Peciny.