Spor Řápkové se ZČU se vede jako občanskoprávní. Právě kvůli podané námitce, že by plzeňští soudci mohli být podjatí, bylo odvoláno březnové jednání ve věci.
Řápková vzala část žaloby zpět a částečně ji změnila. Podle experta na správní právo a pedagoga právnické fakulty v Plzni Františka Korbela ale není změna zásadní. „Je tam pouze argumentační posun. Nejprve nebyla zastoupena, poté to převzal advokát a doplnil argumentačně žalobu,“ uvedl Korbel. Podle něj se nemění výše částky, kterou primátorka po ZČU žádá (milion korun) a ani to, že i nadále trvá na omluvě.
Krajský soud v Plzni může podle Nejvyššího správního soudu (NSS) za dodržení určitých podmínek řešit případy související s právnickou fakultou ZČU. Podle NSS je v Plzni dostatek soudců, kteří mohou složit nestranný senát. Žaloba Řápkové je zatím jedinou, která byla v souvislosti se zpochybněním studia na plzeňských právech na ZČU podána.
Na údajné nejasnosti kolem studia chomutovské primátorky upozornil šéf NSS Josef Baxa, do jehož semináře měla v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal už zemřelý učitel Jiří Pipek. Proti se ohradila Pipkova manželka. Dle záznamů v diáři její muž v termínech, kdy měl primátorku zkoušet, v Plzni nebyl.