Zkoušku z tradičního diplomatického jazyka si středoškoláci v rámci modulu „Cizí jazyk“ mohli vybrat jako jednu z variant povinné i volitelné zkoušky, avšak v různé obtížnosti. Od roku 2012 již bude jeden z nemateřských jazyků součástí povinné maturity, vedle češtiny a jednoho předmětu z variant matematika / společenskovědní základ / informatika.
Oba stupně obtížnosti testů z francouzštiny byly shodně rozděleny do 3 částí, které komplexně prověřují znalosti gramatických jevů, slovní zásoby i schopnost uvažovat v daném jazyce či sepsat krátký text na předem určené téma. V první části se středoškoláci zaposlouchali do autentických nahrávek. Na základě schopnosti orientace v plynulé řeči poté vypracovávali následné úkoly či přímé otázky.
Subtest „Čtení a jazyková kompetence“ nabídl především úkoly spojené s porozuměním psanému textu a praktickou znalostí jazyka. Texty různého zaměření i délky doprovázely otázky na dílčí informace i celkové vyznění. Forma testu proto ověřila i jazykový cit a orientaci ve formální i neformální vrstvě jazyka. V závěrečné části si adepti premiérového ročníku státních maturit zkusili sepsat dvě písemné práce. Součástí zadání bylo téma, minimální rozsah slov i pokyny k dílčím částem psaného projevu.
Výsledky zkušebních státních maturit se měli studenti dozvědět původně 3. listopadu, podle ministra školství Josefa Dobeše by se však tento termín mohl díky hladkému průběhu generálky zkrátit.
- Didaktický test - základní obtížnost
- Didaktický test - vyšší obtížnost
- Písemná práce - základní úroveň
- Písemná práce - vyšší úroveň
- Poslechová část - základní obtížnost
- Poslechová část - vyšší obtížnost 1. část
- Poslechová část - vyšší obtížnost 2. část
- Řešení: FJ didaktický test základní
- Řešení: FJ didaktický test vyšší
- Řešení: FJ poslech základní
- Řešení: FJ poslech vyšší