Brutální zbití chlapce Romy v Krupce jde před soud

Krupka (Teplicko) - Jeden ze dvou Romů, kteří údajně v Krupce na Teplicku v dubnu zbili dvanáctiletého chlapce, půjde k soudu. Napadení mělo podle policie rasový podtext. Obžaloba ho ovšem kvalifikovala jako znásilnění, loupež a vydírání. Uvedla to mluvčí krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková. Obžalovanému bylo v době útoku 17 let, proto mu hrozí maximálně pětiletý trest. Druhý útočník byl mladší patnácti let a skončil v diagnostickém ústavu. Útočníci chtěli podle policie chlapce okrást a když zjistili, že nic nemá, brutálně ho zbili a zneužili.

Napadený skončil na jednotce intenzivní péče, měl například natrženou slezinu. Tehdy policie potvrdila, že útok měl rasový podtext. „V obžalobě ale nic takového není,“ informuje Jeřábková.

Fotografie zbitého chlapce několik dnů po útoku někdo umístil na internet. Incident se poté stal tématem pro různá hnutí, která jej s oblibou srovnávala se žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově.

Podle Jeřábkové by měl soud začít zhruba za měsíc. „Soudkyně má nyní spis k prostudování, ale s ohledem na to, že se jedná o mladistvého, mělo by být řízení co nejrychlejší,“ řekla Jeřábková. Líčení budou neveřejná.