Dobešova vize: Pokud nebude mít student na zápisné, zaplatí ho stát

Praha - Pokud by začalo fungovat zápisné na veřejných vysokých školách, za chudé studenty by poplatky platil stát. Tuto představu představil ministr školství Josef Dobeš (VV) na dnešním zasedání sněmovního školského výboru. Školy by také mohly deset procent peněz vybraných na zápisném použít třeba na podporu určité skupiny studentů a peníze jim tak částečně vrátit. Technická novela, kterou ministerstvo zatím projednává, s takovým krokem počítá. Proti novele se však už vyslovili někteří zástupci vysokých škol i studenti.

Výši zápisného by si mohly školy nastavit od nuly do 6 tisíc korun. „Studenti, kteří pobírají sociální dávky, by zápisné neplatili,“ uvedl ministr. Sociální příplatek se pohybuje kolem 1 600 korun měsíčně, pobírají jej studenti ze sociálně slabších rodin.

Pokud by novela prošla, zápisné by mohli začít platit studenti prvních ročníků už od září 2011. Zápisné by mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013. Podle náměstka ministra pro vysoké školy Kryštofa Hajna by si tak školy mohly za tři roky přijít na 200 milionů korun. Peníze mají školám pomoci překonat škrty v rozpočtu, jen v příštím roce totiž univerzity přijdou zhruba o deset procent státních dotací. Náměstek ale upozornil, že novela počítá s tím, že by školy mohly desetinu vybraného zápisného použít na podporu studentů, například ve formě příspěvku na jízdné, na bydlení nebo navýšením prospěchových stipendií.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl ale dnes na školském výboru namítl, že na vybírání zápisného by musely školy zavést úplně nový systém administrace, který by se po pár letech opět musel měnit se zavedením školného. Místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška také kritizoval fakt, že v návrhu novely, jaký dostali k posouzení, není o úlevách pro sociálně slabé studenty ani zmínka. Právě zatížení chudých rodin nejvíc kritizovali studenti i zástupci vysokých škol, nelíbí se jim, že tak chce stát řešit snížení rozpočtu pro vysoké školy.

Technická novela počítá také s vyššími poplatky za rigorózní zkoušky nebo za uznání titulu ze zahraničí. Zároveň novela snižuje minimální částku za překročení řádné doby studia na jednu korunu. Školy by tak tento poplatek mohly snížit například studentům, kteří prodlužují studium kvůli nepříznivé rodinné situaci. Novela je zatím ve vnitřním připomínkovém řízení, příští týden o ní ministerstvo bude jednat s Českou konferencí rektorů.