„Vůbec na ničem jsme se nedohodli, protože jsme opět nedostali žádný návrh. Pan ministr to chce nejprve projednat ve vládě,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.
Podle šéfa zdravotnictví Hegera se situace nemění a nadále je ze strany lékařů velice nátlaková. „Zdá se, že žádné jiné než mzdové požadavky nyní lékařské odbory nemohou uspokojit,“ řekl ministr. Zástupcům lékařů dnes navrhl, aby výpovědi o půl roku odložili s tím, že v příštích šesti měsících uvidí, že reforma startuje a zdravotnictví se začíná měnit. Podle ministra ale zástupci lékařů na žádost nereagovali.

Vstup Jany Čermákové
Vstup Jany Čermákové
U - 24.01.11
Reportáž Ley Surovcové
Heger představil připravenou reformu minulý týden premiérovi, který očekává, že práce se urychlí, aby reformní zákony byly schváleny letos. Ministerstvo návrhy tří reformních zákonů o službách již schválilo, kladně se vyslovilo i pro návrh novely, jejíž přijetí umožní přípravu nadstandardů, připlácení na lepší péči a změny v úhradách léků. Úspory mají jít především do platů zdravotníků.
Vláda se bude situací ve zdravotnictví kvůli výpovědím doktorů zabývat ve středu. Heger podá zprávu o situaci v krajích a počtech výpovědí. Ministr už dříve řekl, že ve státním rozpočtu prostředky na výrazné zvýšení platů nejsou. Podle něj by finance měla zajistit právě reforma zdravotnictví.
Z nemocnic chce ke konci února kvůli nespokojenosti s výší platu odejít zhruba 3 800 z 20 000 lékařů. Odbory trvají na růstu příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe. Odboráři už varovali, že hrozí zhoršení kvality a dostupnosti péče. Pokud by doktoři své výpovědi nestáhli, mohla by se některá nemocniční oddělení zavřít a nebylo by možné akutní pomoc zajistit. Kritická je situace na Vysočině.
