Nečas hrozí rezignací, když se VV budou sbližovat s ČSSD

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) hrozí rezignací, pokud by vláda dala opoziční sociální demokracii právo vetovat některé návrhy kabinetu, jak o tom uvažují vládní Věci veřejné (VV). Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na Nečasovo vyjádření v pořadu Na rovinu, který dnes večer odvysílá TV Public.

„Je nutné, aby si Věci veřejné ujasnily, zda jsou v opozici, nebo v koalici. Není možné být tak trochu obojí, nejde být opozicí ve vládě a současně opozicí ve sněmovně,“ řekl Nečas.

Nedávné internetové hlasování voličů VV ukázalo, že příznivci strany například chtějí, aby byly důchodové a zdravotnické reformy schváleny jako ústavní zákon. Koalici však k ústavní většině v dolní komoře chybějí dva hlasy a v Senátu ji také nemá, proto by musela o podpoře vyjednávat s opozicí, tedy především s ČSSD.

Dnešní MfD rovněž připomíná to, že podle ministra dopravy Víta Bárty, který je považován za neformálního lídra VV, je až po dohodě s ČSSD možná i dohoda o rušení lůžek v nemocnicích. „Pokud by se vláda nebyla schopna domluvit na zásadních věcech, nemá cenu se trápit a pokračovat v něčem, co nemá politickou perspektivu a co by bylo jen běžnou údržbářskou vládou. V čele takové vlády bych určitě neseděl,“ prohlásil podle MfD Nečas.

„Nezabráníte tomu, pokud se někdo rozhodne zběhnout někam jinam. Mimochodem by se neobešel bez spolupráce s komunisty,“ varuje podle MfD Nečas před vznikem vlády ČSSD, VV a komunistů, která by měla většinu 106 poslanců.


Mezi VV a Nečasovou ODS vzniklo v poslední době několik konfliktů - naposledy kvůli podezření, že bezpečnostní agentura ABL, kterou Bárta založil a před vstupem do politiky řídil, v minulosti sledovala komunální politiky včetně členů ODS v Praze 11. Spor mezi ODS a VV vypukl i kvůli způsobu výběru nového policejního prezidenta.