Epidemie je tady. S chřipkou leží celá republika

Praha - Ve všech krajích s výjimkou Prahy vypukla chřipková epidemie. Informoval o tom Státní zdravotnický ústav. Nemocnost se v posledním týdnu zvedla v průměru o 10 procent, v Jihomoravském kraji na chřipku jeden člověk zemřel. Nejhorší situace je v krajích Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském. V nich se počet pacientů s akutními respiračními onemocněními na 100 000 obyvatel pohybuje mezi 2013 a 2166. Dominantním chřipkovým virem je pandemický virus H1N1 známý jako virus prasečí chřipky, jeho průběh se ovšem od běžné sezónní chřipky neliší.

Na 100 000 obyvatel připadá 1906 nemocných s akutními respiračními onemocněními včetně chřipky. Zatímco v minulosti odborníci mluvili o epidemii až tehdy, kdy počet pacientů překročil hranici 2000, dnes se epidemický práh pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100 000 lidí. K přehodnocení kritéria podle epidemiologa Jana Kynčla ze SZÚ přispělo zavedení třicetikorunového poplatku za návštěvu lékaře i to, že se za první tři dny nemoci neplatí nemocenská. Mnozí nakažení tak k doktorovi vůbec nechodí, takže ve skutečnosti může být počet nemocných mnohem vyšší.

Na vlastní chřipku v Česku onemocnělo 310 lidí (na 100 000 obyvatel). Za poslední týden je to nárůst o 60 procent. U nemocných převažuje takzvaná prasečí chřipka, tedy vir A(H1N1). Podle Kynčla přibývá výrazně lidí s těžším průběhem nemoci. Epidemiolog podotkl, že to nejsou jen osoby s rizikovými faktory, jako je třeba oslabená imunita či nemoci srdce a cév. Třetina pacientů s vážnými komplikacemi byla jinak zdravá, upřesnil odborník. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl, že k 3. únoru lékaři evidovali 38 závažných případů takzvané prasečí chřipky. Stav pacientů vyžadoval intenzivní léčbu. Pět lidí zemřelo.

Video Praseční chřipka má první letošní oběti
video

Praseční chřipka má první letošní oběti

Chřipková epidemie kraj za krajem

Chřipková epidemie zasáhla jih Moravy, kde lidí s akutními respiračními nemocemi přibylo za poslední týden 17 procent. Dnes jich je 2 123 na 100 000 obyvatel. Více čtěte zde. Stejně je na tom i Vysočina, pro vysokou nemocnost jsou uzavřeny některé mateřské a základní školy na Žďársku a Havlíčkobrodsku. Hygienici v kraji evidují 1 764 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Výskyt akutních respiračních chorob včetně chřipky v Pardubickém kraji překročil hranici epidemie, tedy 2000 nemocných na 100 000 obyvatel. Nejvíc nemocných je na Chrudimsku a Orlickoústecku.

Totéž platí i pro Královéhradecký kraj. Akutními respiračními onemocněními trpělo v regionu tento týden v přepočtu 2 122 nemocných na 100 000 obyvatel, což je o 13,3 procenta více než v předchozím týdnu. Nejvyšší nemocnost je na Královéhradecku (2 448 nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel). Uzavřeny jsou některé školy a od soboty nebudou moci návštěvy za pacienty v nemocnicích v Rychnově nad Kněžnou a v Trutnově. Od pondělí se zákaz návštěv bude týkat také jičínské nemocnice.

Ve Zlínském kraji se oproti minulému týdnu zvýšil počet nemocných o téměř 11 procent. Nemoc trápí 2073 lidí na 100 000 obyvatel, což o 73 překračuje hranici epidemie. Nemocnost vzrostla o 46 procent. Návštěvy zakázala Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně a nemocnice ve Valašském Meziříčí, kroměřížská nemocnice a nemocnice v Uherském Hradišti. Od pondělka pak začne platit zákaz návštěv i ve vsetínské nemocnici.

Počet lidí, kteří onemocněli chřipkou, stoupá i v Moravskoslezském kraji. Oproti předcházejícímu týdnu vzrostl o více než 63 procent. Akutními respiračními infekcemi nyní trpí 2166 lidí ze 100 000 obyvatel, přičemž 475 lidí ze 100 000 obyvatel má chřipku. Sedm pacientů bylo za poslední týden s vážnými komplikacemi souvisejícími s pandemickou chřipkou hospitalizováno, přičemž dva z nich zemřeli. Oba muži však měli i další zdravotní komplikace.

Své brány pro návštěvníky zavřely všechny tři ostravské nemocnice, nemocnice ve Frýdku-Místku, Třinci-Podlesí a Třinci-Sosně. Od pondělí zakážou návštěvy Slezská nemocnice v Opavě a nemocnice v Novém Jičíně.

Olomouckém kraji oproti minulému týdnu hygienici evidují nárůst o 17,2 procenta, v kraji je nyní 1837 nemocných na 100 000 obyvatel. Podle Růženy Halířové z Krajské hygienické stanice není zatím nárůst nijak dramatický a odpovídá sezónnímu výskytu.

Plzeňském kraji se počet nakažených v tomto týdnu zvýšil o 17 procent. Nejvíce nemocných hlásí Tachovsko. Plzeňská fakultní nemocnice kvůli rostoucímu počtu chřipkových onemocnění zakázala od tohoto čtvrtka návštěvy na několika odděleních a klinikách, na nichž jsou lidé s nejvíce narušenou obranyschopností organismu. V Ústeckém kraji přibylo během uplynulého týdne 15 procent nemocných, na Mostecku dokonce třetina. Nemocných je již 1622 lidí na 100 000 obyvatel.