Kauza justiční mafie končí, Benešová se musí omluvit

Praha - Představitelé justice v čele s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou s konečnou platností vyhráli spor známý jako kauza justiční mafie. Někdejší šéfka státních zástupců Marie Benešová se jim musí omluvit za výroky, kterými je obvinila z ovlivňování některých případů, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který tak zrušil opačný verdikt Krajského soudu v Praze. Benešová se jim sice omluví a zaplatí celé řízení, chystá ale dovolání.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Romany Vostrejšové se nepodařilo prokázat, že by tvrzení o justiční mafii, ovlivňování kauz a snaze ovládnout justici měla nějaký reálný základ. Odvolací senát nepřesvědčila ani opakovaná výpověď ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové, která dnes stejně jako u prvoinstančního soudu popsala setkání několika justičních představitelů, na kterých se probíralo Čunkovo vyšetřování.

Soudkyně Vostrejšová: „Justiční představitelé mohou diskutovat o právních věcech, jinak by se uzavírali do věže ze slonoviny.“
Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Soudkyně uvedla, že se na schůzkách pouze jeden ze žalobců, bývalý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, zeptal na průběh mediálně známé kauzy a vyslovil k ní svůj názor. Podle ní to nelze označit za záměr případ ovlivnit. „To by jinak justiční představitelé nesměli vést jakoukoli diskusi o právních věcech. Uzavírali bychom je do jakési věže ze slonoviny,“ prohlásila Vostrejšová. Dodala, že Benešová pronesla svá tvrzení v postavení advokátky a někdejší nejvyšší státní zástupkyně, čímž porušila povinnou zdrženlivost podobně se vyjadřovat.

Odvolací senát se případem zabýval již podruhé. V březnu 2009 zrušil prvoinstanční verdikt středočeského soudce Vojtěcha Cepla, který stejně jako loni žalobu Vesecké a jejích kolegů zamítl. Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků soudní pře a spekuloval. Odvolací senát mu proto případ odebral, Ústavní soud mu ho však následně vrátil.

Reakce na verdikt Vrchního soudu v Praze:
Benešová: „Mě to nepřekvapuje, ten změněný rozsudek. Určitě si podáme dovolání.“
Vesecká: „Je to rozsudek, který pro mě v tomto směru přišel poněkud pozdě. Myslím, že určitou měrou toto řízení hrálo roli při rozhodování pana ministra o mém odvolání.“
Kučera: „V celém tom řízení nám víc než Marie Benešová uškodil soudce Cepl svými dvěma rozhodnutími.“

O co šlo v tzv. kauze justiční mafie

Benešová v prosinci 2007 označila v souvislosti s Čunkovou kauzou Veseckou, jejího náměstka Karla Černovského, bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, exministra spravedlnosti Pavla Němce, náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala a žalobce Arifa Salichova za „zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury“.

Prvoinstanční soud v čele s Vojtěchem Ceplem vyhověl pouze Grygárkovi, Benešová se mu následně omluvila. Coufal a Salichov před druhým kolem sporu žaloby stáhli. „Činnost žalobců ve věci nestandardních postupů v případech Jiřího Čunka a katarského prince lze nazvat koordinovanou spoluprací. Tvrzení žalované o manipulování kauzami má proto prokázaný skutkový základ,“ uvedl tehdy Cepl.

Odvolací senát dnes také znovu vyslechl ostravskou krajskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou, která u krajského soudu popsala setkání několika justičních představitelů, na kterých se probíralo Čunkovo vyšetřování. Na základě jejího svědectví také kárný senát pražského vrchního soudu nepravomocně zbavil funkce soudce Kučeru s tím, že vyšetřování údajné korupční kauzy opravdu ovlivňoval.

Marie Benešová
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška