Armáda si láme hlavu, jak střežit české nebe

Praha – V současnosti není jisté, zda bude česká armáda po roce 2015, kdy končí pronájem gripenů, disponovat nadzvukovými stíhačkami. Jejich absence v armádě patří mezi varianty ministerstva obrany, s nimiž operuje Bílá kniha. Armáda má od Švédska pronajato 14 gripenů za 20 miliard korun. O budoucnosti nadzvukových letadel v české armádě se přitom mělo rozhodnout už před dvěma lety.

„Zpracováváme různé varianty ochrany vzdušného prostoru po roce 2015, jedna z nich vůbec nepočítá s nadzvukovým letectvem,“ řekl pro ČT první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý. V takovém případě by český vzdušný prostor zřejmě hlídaly letouny spojeneckých zemí Severoatlantické aliance, z vyjádření Jiřího Šedivého vyplývá, že dohoda o „air policing“ by směřovala zřejmě k některé ze sousedních členských zemí.

Premiér Petr Nečas:

„Očekávám, že ministerstvo obrany předloží v průběhu jara návrh, jak dál s nadzvukovým letectvem. Následně o tom bude jednat vláda. Odmítám, že by jedinou alternativou bylo automatické pokračování letounů Jas-39 Gripen.“

3 minuty
Reportáž Karla Rožánka
Zdroj: ČT24

Stínový ministr obrany Jiří Hulínský (ČSSD) označil tuto variantu za velmi nepříjemnou. Někteří odborníci poukazují na problematičnost otázky, zda by NATO v budoucnosti dokázala střežit vzdušný prostor dalších členských zemí, vlastním nadzvukovým letectvem už totiž nedisponuje 7 aliančních zemí. Vedle Pobaltských republik jde ještě o Albánii, Island, Slovinsko a Lucembursko.

Armáda zvažuje i možnost vlastních letadel

Nadzvukové stíhačky v české armádě ale stále zůstávají ve hře. Ministerstvo v prosinci požádalo Francii, USA, Švédsko a konsorcium Eurofighter o předběžnou nabídku nadzvukových letounů pro českou armádu. Jde však stále podle mluvčího ministerstva Jana Pejška jen o zjišťování „vstupních informací“. „Jakákoliv akvizice spojená se zajištěním ochrany vzdušného prostoru bude akvizicí velice složitou v řádech miliard, možná i desítek miliard,“ konstatoval Šedivý. Velení armády se odmítá k nadzvukovým letadlům vyjádřit, dokonce zakázalo mluvit i pilotům s odůvodněním, že o stíhačkách musí rozhodnout samotní politici.

V roce 1999, kdy ČR řešila nákup nadzvukových letounů, se o zakázku předběžně ucházelo pět firem:

  • Americké McDonnell-Douglas/Boeing (letoun F/A-18) a Lockheed Martin (F-16)
  • Francouzská Dassault Aviation (Mirage 2000-5)
  • konsorcium EADS (Eurofighter)
  • britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab (Jas-39 Gripen).

Česká vláda původně usilovala o nákup gripenů. Zakázku v hodnotě 60,2 miliardy korun schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Návrh ale nezískal podporu v parlamentu. Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Pronájem skončí v roce 2015.

  • Jiří Šedivý autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2329/232808.jpg
  • Země bez nadzvukových stíhaček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2329/232811.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát se sešel ke zpřísnění azylových pravidel

Horní komora má na programu středečního jednání zpřísnění azylových a migračních pravidel. Posoudit má také navrhovaný povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika a omezení prodeje a používání zábavní pyrotechniky. Schůze horní komory by mohla pokračovat i ve čtvrtek.
09:59Aktualizovánopřed 2 mminutami

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 9 mminutami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás.
před 28 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 3 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 14 hhodinami
Načítání...