Pašování drog - stále oblíbený český sport

Praha – Vidina peněz je stále silnější než nebezpečí smrti či dlouholetého vězení. Stále totiž roste počet Čechů, kteří pašují z Latinské Ameriky do Evropy drogy. Takové dobrodružství mnohdy končí v zahraničních věznicích - kvůli převážení nebo prodeji drog je tam nyní 101 Čechů, z toho 22 českých kurýrů je v Peru. Čísla jsou ale ve skutečnosti mnohem vyšší. Čechy od riskování neodrazuje ani případ Hanykovicse a Novotného, nejznámějších kurýrů, kteří kvůli pašování heroinu strávili dlouhé roky v thajském vězení.

Často to začne už v České republice, když jiný kurýr nebo prodejce drog vysloví lákavou nabídku. Luxusní dovolená v Latinské Americe, ty nejkrásnější pláže, hotely a po návratu desítky tisíc korun na ruku. Co za to? Cestou zpátky v kufru, ve vložkách bot, ve falešné sádře na noze nebo v těle převézt několik kilo kokainu. Polykání je nejběžnější, ale také nejrizikovější.

„Kdyby došlo k jakékoliv destrukci toho obalu, tak se jedná o smrt v řádech několika minut,“ vysvětluje Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály. Samozřejmě i celníci jsou čím dál zkušenější. Když se kurýr chová podezřele, pošlou ho na rentgen, kde lze ve střevech kurýra vidět cokoli. 

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Kokain se vyrábí v Peru a Kolumbii, kurýři ho pak převáží do Karibiku a z něj do Evropy, nejčastěji do Holandska. Právě v Peru zadrží na letištích nejvíc pašeráků, českých kurýrů je tam za mřížemi 22, v Brazílii pak 8. Celkem je v zahraničních věznicích na 560 Čechů. Nicméně to rozhodně není konečné číslo. „Víme jen o těch, kteří nám dají vědět, kteří potřebují pomoc, kteří se na nás obrátí,“ tvrdí Vít Kolář, mluvčí MZV. 

Národní protidrogová centrála si už dokonce vytvořila profil typického kurýra - člověk nejčastěji ze Severních Čech, člověk středního věku, bez zaměstnání v nějakých sociálních problémech. Nabídkou peněz se ale často nechají zlákat třeba i Britové. Těch je v Peru rovná stovka a britská ambasáda proto natočila varovné video. Tresty jsou nejméně osmileté a podmínky ve věznicích velmi špatné. 

Nejznámějšími českými pašeráky byli Emil Novotný a Radek Hanykovics. V roce 1995 dostali v Thajsku 50 let vězení. Vydávání bylo komplikované a podařilo se až po devíti letech. Hanikovics před čtyřmi lety zemřel a Novotného v roce 2008 omilostnil prezident Klaus. Šance, že by například Peru vydalo naše vězně do České republiky, je však nulová. Česko s Peru totiž nemá smlouvu o vydávání odsouzených.