Alzheimera má každý stý Čech. Důležité je ho včas poznat

Praha - V Česku žije sto tisíc lidí, kteří mají diagnostikovanou Alzheimerovu nemoc. Jejich počet se navíc v posledních letech rapidně zvyšuje. Psychiatři důrazně upozorňují, že je potřeba chorobu včas rozpoznat. Její příznaky, tedy hlavně zapomínání, lidé totiž podceňují. Čím dříve se začne s potřebnou terapií, tím déle zůstane člověk soběstačným.

V Česku je přitom jen pět center, kde se o lidi s touto chorobou starají. Sousední Slovensko má jen jedno. Celková kapacita je tak asi šest set lůžek. Zbylí pacienti jsou v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, v domovech důchodců nebo psychiatrických léčebnách. Na 80 tisíc jich ale pořád zůstává doma. „Je nesmírně důležité, aby v ČR ve všech regionech vznikala kvalitní centra pro tyto pacienty,“ říká gerontoložka Iva Holmerová.

Pacientů s Alzheimerem totiž rok od roku přibývá. Jednak za to může genetika, druhým faktorem je prodlužující se délka života. „Dříve člověk s Alzheimerem zemřel, dnes přežívá,“ upozorňuje zakladatelka Alzheimercenter Jaroslava Jůzová.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Nesmírně důležitá je proto včasná diagnóza. Nemoc je sice nevyléčitelná, čím dříve se na ni ale přijde, tím déle zůstane člověk soběstačným. „Jedním z mýtů o stáří bylo, že poruchy paměti k němu patří, ale není tomu tak,“ tvrdí psychiatr Slavomír Pecha. Spolu s terapií se pak podaří příznaky Alzheimera zlepšit až o osmdesát procent.