Kuchařky si stěžují Dobešovi, plat jim klesl o 40 procent

Praha - Platy školníků, kuchařek a dalších nepedagogických zaměstnanců škol od ledna klesly i na minimální mzdu, tedy 8 000 korun. Tvrdí to zástupci školských odborů s tím, že kvůli poklesu mezd napsali ministru školství Josefu Dobešovi otevřený dopis. Ačkoliv od ledna měly klesnout platy státních zaměstnanců o deset procent, v některých školách údajně toto snížení činí až 40 procent. Na vině jsou podle odborářů změny v rozdělování peněz na platy a také úbytek žáků. Ministerstvo školství s tím ale nesouhlasí, za pokles platů prý mohou ředitelé škol.

„Jsou bezdůvodně snižovány platové třídy, pracovní úvazky a v neposlední řadě dochází i k propouštění nepedagogů. Tyto úspory jsou podle nás nad rámec desetiprocentního snížení prostředků na platy,“ stojí v dopise pro Dobeše a členy vlády. Za stále více práce podle odborářů provozní zaměstnanci škol dostávají stále menší plat, odbory chtějí po ministrovi školství řešení.

Odboráři také ukázali platové výměry některých nespokojených zaměstnanců škol. Například vedoucí kuchařka s 28letou praxí brala loni 15 750 korun měsíčně, nyní však dostala jen 12 490 korun hrubého. Vedoucí školní jídelny v osmé platové třídě si zase pohoršila z 20 tisíc na 15 530 korun, tedy o čtvrtinu. Průměrná hrubá mzda nepedagogických pracovníků je podle odborů 14 500 korun.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Ministerstvo: V teoretické rovině je vše v pořádku

„Krajské úřady mají k rozdělení pro nepedagogický personál v průměru o něco málo více než 95 procent loňských skutečně vyplacených peněz. Situace v jednotlivých krajích může být samozřejmě různá - od 93 do 99 procent. Při dobrém rozdělení by tedy rozhodně nemělo docházet k případům, že klesnou na některých školách platy nepedagogických pracovníků o 20 až 30 procent,“ ohradil se proti informacím o poklesu mezd ředitel odboru financování ministerstva Vlastimil Finke.

Argument ministerstva školství:

0„Nemůžeme zabránit tomu, že ředitel školy sníží některým svým nepedagogickým zaměstnancům jejich plat o 20 nebo i více procent, například proto, aby jiným nepedagogickým pracovníkům platy buď zachoval, nebo dokonce zvýšil.“

Podle odborářů je snížení platů způsobeno tím, že dřív školy dostaly balík peněz pro učitele i ostatní zaměstnance. Z těchto peněz pak prý nepedagogické pracovníky částečně „dotovaly“. Od letošního roku už to však není možné, proto podle nich platy kuchařek, školníků a administrativních pracovníků škol poklesly. Školy jsou navíc financované podle počtu žáků, dětí však ubývá. Ředitel škol tak dostane méně peněz, ačkoliv třeba uklízečky musí zaměstnávat bez ohledu na počet žáků ve škole.

K tomuto snížení se navíc připočítalo i to, že nepedagogickým pracovníkům se stejně jako všem státním zaměstnancům od ledna krátily mzdy o deset procent. Přidáno dostali jen kvalifikovaní učitelé, těm se tarify zvýšily o 2,1 miliardy.

Ministerstvo školství
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24