Látkové pleny se vracejí v moderním kabátě

Praha - Pořád víc maminek se vrací k látkovým plenám. Jsou šetrnější k přírodě a výsledně vycházejí levněji. Děti v nich navíc cítí vlhkost, a proto se většinou naučí dřív na nočník. Dnes už se také nemusí vyvářet ani žehlit, vyrábějí se třeba z bambusových vláken, konopí nebo froté. Podpořit je v tomto týdnu mají akce na propagaci látkových plen, letos se koná už popáté. Dětští lékaři jsou k nim zatím spíš skeptičtí, kromě ekologie považují plenky za srovnatelné s jednorázovými.

 

V rámci akcí si mohou rodiče do mateřských klubů a ekologických center přijít prohlédnout moderní textilní kalhotky pro děti a prodiskutovat přebalování s odborníky. Podle zastánců této dětské pomůcky jsou totiž látkové plenky výrazně ekologičtější a levnější než jejich papírová varianta, mnoho rodičů ale může odradit vyšší pořizovací cena.

„Používání jednorázových plen velmi zatěžuje naše životní prostředí. Na jejich výrobu je třeba velké množství surovin - dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty, doprava a jejich případné spalování zatěžují životní prostředí, odpad z plen je nerecyklovatelný, pleny se skládkují nebo pálí,“ upozorňuje Hana Kovaříková z olomouckého Hnutí Duha, kde se budou akce také pořádat. Za dobu, kdy dítě nosí plenky, vyprodukuje až tunu odpadu.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

Moderní látková plenka má přitom jen pramálo společného s tou klasickou, která se musela namáčet, vyvařovat a žehlit. Textilní plenky se skládají z kalhotek a vkládací bavlněné pleny. Po použití ji stačí hodit do pračky a vyprat na 60 stupňů. Od pořízení látkových plenek ale může mnoho rodičů odradit vyšší pořizovací cena, která se pohybuje mezi 8 000 až 10 000 korun. Jedny kalhotky s vkládací plenkou totiž vyjdou až na 450 korun, dítě jich přitom potřebuje nejméně dvacet. Při delším používání se prý ale tato investice vrátí, a to i při započítání cen vody a energií na praní.

S moderní plenou se maminky nenadřou

V rámci Týdne opravdových plen (TOP) se budou konat „výstavy“ látkových plen například v Horních Počernicích, Blansku, Třebíči, Olomouci, Českých Budějovicích nebo Pardubicích. Zájemci se zde mohou pobavit s dětskými lékaři nebo rodiči, kteří mají s ekologickým přebalováním zkušenosti. Součástí mnoha akcí je také burza plenek, z nichž děti už vyrostly. Součástí doprovodného programu jsou také informace o bezplenkové komunikační metodě. Při ní se rodiče učí reagovat na fyziologické potřeby svého miminka a minimalizovat používání plenek.