Silnice Trojzemím je blíž dostavbě

Hrádek nad Nisou - Po dvou letech se konečně pohnuly práce na stavbě silnice Trojzemím. Poláci po urgencích české i německé strany stavějí čtyřkilometrový úsek silnice z Hrádku nad Nisou do Žitavy přes své území. Vysněná trasa, která přiblíží Liberec k Drážďanům, se tak blíží dokončení. Kdy ale bude hotová, Poláci zase neřekli.

Po letech váhání se Poláci pustili do stavby chybějícího silničního úseku mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou. Německo s Českem jim na dokončení silnice Trojzemím už dříve přispělo asi 360 miliony korun. Stavbu popostrčila podle informací starostů nóta z Německa.

„Polská strana víceméně se zpožděním naplňuje obsah mezistátní dohody a utrácí německé a české peníze, takže ten vytrvalý diplomatický tlak přinesl své ovoce,“ uvedl starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta (SLK).

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Stavba silnice Trojzemím začala oficiálně 1. května 2004, v den, kdy Česko vstoupilo do EU. „Zůstává úplně nedořešen poslední úsek, stavba mostu,“ řekla vedoucí libereckého krajského odboru dopravy Stanislava Jakešová.

Nová trasa spojí přes Polsko silnici I. třídy číslo 35 z českého vnitrozemí s německou B178 od Žitavy. Tyto úseky už stojí. Liberec tím získá napojení k německé dálnici A4 do Drážďan. Nahradí stávající trasu, přes kterou nesmí kamiony. Termín dokončení silnice Poláci však zatím nesdělili.

Silnice přes Trojzemí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24