Trestu za problematickou RZ se tuner Vavřinec asi vyhne

Praha – Zastupitel Prahy 7 Tomáš Vavřinec, kterého policisté evidují jako jediného svědka sobotní tragické nehody u Slaného, nejspíš unikne trestu za přestupek. Policie se při vyšetřování havárie dostala i ke snímku Vavřincova vozu, kde je zaznamenán sportovní nissan s nelegální nalepovací registrační značkou. Tomáši Vavřincovi hrozí ztráta řidičského průkazu, podle policistů ale fotografie není dostatečným důkazem. Případ poukazuje na potíže se zajišťováním důkazů o dopravních přestupcích, ale i na problematické ustanovení v zákoně, které hrozí drastickým trestem i řidičům, jejichž auto je přes manipulaci se značkou jasně rozpoznatelné.

Ve srovnání s tím, co se stalo, když se Tomáš Vavřinec a podnikatel Igor Bobrov vraceli ze sobotního tuningového srazu v Panenském Týnci, je vyšetřování nalepovací značky drobností. Je ale příznačné i pro šetření nehody, při které zahynul řidič protijedoucího vozu a byla vážně zraněna jeho spolujezdkyně.

Fotografie nestačí

Video Reportáž Magdaleny Trojanové
video

Reportáž Magdaleny Trojanové

Podle policie není snímek Nissanu GTR s nalepovací značkou pořízená právě v sobotu v Panenském Týnci dostatečný důkaz přestupku, za který hrozí řidiči Vavřincovi až desetitisícová pokuta a roční zákaz řízení. „Policisté by prošetřovali přestupek, pokud by vozidlo bylo přistiženo na veřejné komunikaci, což se v tomto případě nestalo,“ sdělila policejní mluvčí Michaela Nováková.

Na uzavřených soukromých komunikacích totiž auto platnou SPZ mít nemusí. Zda se stejně upraveným vozem Vavřinec vyjel i na veřejné silnice, není vyšetřovatelům známo. „K fotografii se musí ještě dostavit svědek, který dosvědčí, že uvedené vozidlo v inkriminovanou dobu na policii viděl,“ sdělila mluvčí Nováková.

Podle dopravního experta Roberta Šťastného potíže, na které policie narazila, ale mohou být důsledkem její vlastní liknavosti. „Určitě není složité vozidlo dopátrat a zjistit, jestli skutečně takto jezdí v normálním provozu třeba druhý den,“ upozornil.

Velké postihy za nedostatky u registrační značky jsou často kritizovány řidiči. Stává se, že jsou řidiči trestáni dlouhodobým zákazem řízení, ačkoli lze jejich auto snadno identifikovat. O řidičský průkaz kvůli chybějící registrační značce loni přišel i tehdejší ministr dopravy Vít Bárta.

S šetřením nehody pomohou až posudky

Svědky by policie potřebovala i v případě smrtelné nehody u Slaného. Zatím se zdá, že u ní byli pouze podnikatel Bobrov a zastupitel Vavřinec – oba v Nissanech GTR. Každý přitom okolnosti, které vedly k havárii protijedoucího renaultu, popisuje jinak. Tomáš Vavřinec, který figuruje jako svědek, tvrdí, že do protisměru proti renaultu vyjel Bobrov – toho během týdne policie obvinila ze zavinění havárie. Ten ale tvrdí, že jel celou dobu v pravém pruhu a pokud někdo vyjel do protisměru, byl to Vavřinec.

Policie teď čeká na výsledky znaleckých posudků, které bude mít nejdřív za měsíc. Do té doby by jí pomohlo další svědectví, nikdo další, kdo nehodu viděl, se ale nepřihlásil.