Oba testy se objevily na internetu krátce poté, co je maturanti napsali. Písemnou zkoušku z češtiny dělali v pondělí a o den později z angličtiny. Ministerstvo školství ale nechce texty zveřejnit ani po dopsání také kvůli tomu, že by se některé otázky mohly vyskytnout v maturitních testech v příštích letech. Za zveřejněním testů prý stojí v obou případech studenti, jejichž totožnost Cermat zná.
Spolek Eduin ale test z češtiny odmítl ze svého webu stáhnout. „Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz, a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku Cermat úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů,“ uvedl Tomáš Feřtek z Eduin. Podle aktivistů nechce úřad testy zveřejnit, aby lidé nemohli diskutovat o jejich kvalitě.
Cermat argumentuje také tím, že když studenti a učitelé budou znát zadání testů, smrskne se výuka v posledním ročníku střední školy jen na biflování podobných úloh.
Písemná část státních maturit potrvá do 7. června. Výsledky se maturanti dozvědí až v polovině měsíce. Naprostá většina studentů si zvolila lehčí verzi zkoušek. Kdyby testy unikly ještě před napsáním, hrozila by pachateli až půlmilionová pokuta, v zahraničí se to několikrát stalo. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil se zdárným průběhem maturit své setrvání ve funkci.
Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99 000 studentů.