Unikátní výstava fotografií je umístěna v naprosté tmě

Praha – Na Ovocném trhu v Praze se dnes otevírá unikátní výstava fotografií. Expozice se jmenuje Jsme stejní? a je umístěna v naprosté tmě. Akci připravil projekt Světluška, který je zaměřen ku pomoci osobám s těžkým zrakovým postižením. Už v pondělí byla na Ovocném trhu opět slavnostně otevřena Kavárna POTMĚ, kde v úplné tmě obsluhují nevidomí. Kavárna funguje pravidelně už po několik let. Na nové výstavě si návštěvníci mohou pomocí baterky prohlédnout tváře nevidomých kavárníků, které dosud skrývala tma.

Na výstavě je pro návštěvníky připraveno dvanáct fotografií nevidomých kavárníků. „Prozradím, že na výstavě je ještě třináctý portrét,“ říká autorka výstavy a ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková. „Nemohu prozradit, co třináctý portrét je, ale právě díky němu dává smysl, že výstava je celá potmě.“

„Nevidomí mají stejné radosti, starosti, touhy a zájmy jako my, jen je pro ně těžší některé tužby naplnit, a proto potřebují naši pomoc. Když ji dostanou, dokáží neuvěřitelné věci. Znám jich takových spoustu a jsem moc ráda, že vám mohu na výstavě představit alespoň některé z nich. Jsou to studenti, spisovatelé, sportovci, rodičové,“ vysvětluje Martina Kaderková.

Video Vstup Barbory Peterové
video

Vstup Barbory Peterové

Výstavu 8. června ve 13 hodin na Ovocném trhu slavnostně zahájí patronka Světlušky Aneta Langerová, přední český fotograf Jindřich Štreit a Martina Kaderková. Záštitu nad projektem převzal primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Lidé mohou expozici i sousedící Kavárnu POTMĚ navštívit do 22. června denně od 10 do 21 hodin. Vstupné je určeno do sbírky Světluška. Během minulých šesti ročníků do kavárny zavítalo bezmála 14 tisíc návštěvníků.

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv

v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.