Vyrábět auta je horší než být horníkem

Praha – Z počtu nemocí z povolání nahlášených za poslední rok vyplývá, že výroba aut je škodlivější než hornictví. Dělníci od montážních pásů se dostali do čela takového žebříčku poprvé v české historii. Tradičně velmi ohroženou profesí zůstávají zdravotníci.

Zjistilo se, že u montážních linek ochoří víc lidí než v šachtách. V počtu nemocí vzniklých na pracovištích těsně vede automobilový průmysl se svými dodavateli před těžbou, úpravou uhlí a zdravotnictvím. „Jedná se zejména o pracovníky v průmyslových zónách,“ podotkl lékař Rostislav Gromnica. Jednotvárná práce přetěžuje nervy, šlachy a klouby. Vibrace zase nezřídka poškozují cévy rukou. Podle hlavního hygienika chybí tělocvik o přestávkách, ale leckdy i správně upravené pracoviště.

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře

Další rizikovou skupinu představují zdravotníci

„Pro průměrného Čecha máme technologie, které jsou třeba stanoveny na asijské pracovníky. Ale oni mají jinou svalovou i výškovou konstrukci,“ řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Hned po průmyslu čelí největším rizikům zdravotníci. Takzvané profesní choroby ale ohrožují mnohá povolání, výjimkou nejsou kněží s poškozeným hlasem. „Nemoc z povolání máme hlášenou u harfenistky, u houslí, klavíristky, bubeníka,“ dodal Gromnica.

Dlouhodobě v Česku hlášených a uznaných nemocí z povolání ubývá. Samotný seznam chorob se ale letos rozšířil a příští rok tak možná půjdou čísla nahoru.