Za napadení strážníka dostal aktivista Bok podmínku

Praha - Za napadení příslušníka pražské městské policie uložil dnes Obvodní soud pro Prahu 8 aktivistovi a šéfovi spolku Šalamoun Johnu Bokovi pětiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Bok se podle trestního senátu dopustil násilí proti úřední osobě. Incident se odehrál loni v květnu v pražském Karlíně. Bok obvinění odmítá a tvrdí, že strážník naopak napadl jeho, když se zastal Romů. Dnešní rozsudek je nepravomocný, obě strany sporu se proti němu odvolaly.

Soud při vynesení rozsudku přihlédl i k lékařské zprávě, podle které k napadení policisty skutečně došlo. U soudu dnes vypovídali i další dva svědci, kteří ale Bokovi přliš nepomohli. Uvedli, že to byl policista, kdo celý incident vyprovokoval a Boka také uhodil. Podle soudu ale nemuseli vidět, co události předcházelo. Senát nakonec zdůraznil, že Bok jako aktivista může do takových sporů zasahovat, ne ale urážením a napadáním policistů. „Jde vlastně o to, jestli padla jedna facka,“ uvedl Bokův advokát Josef Lžičař. Dodal, že jeho klient tvrdí, že facku nedal, strážník zase, že mu facku dal. „Pro mne je to tvrzení proti tvrzení,“ dodal.

Událost se podle obžaloby stala loni 28. května v ulici Kaizlovy sady, kde tříčlenná hlídka městské policie řešila dopravní přestupek. Bok podle žalobkyně „vyrazil z křoví parku“ a začal na strážníky křičet, aby lidi ve voze nechali na pokoji, a následně je začal vulgárně urážet. „Vy arogantní rasisti, vy nejste policie, vy jste jenom zakomplexovaní měšťáci a nemáte na nic právo,“ zněla například jedna z vět. Poté prý opakovaně odmítl výzvu policie k prokázání totožnosti a následně jednoho z nich napadl. Podle obžaloby jej nejprve uhodil do ruky a pak i do obličeje. Předseda senátu nicméně přiznal, že úder nemohl vyvolat tak dlouhou dobu léčení (42 dní), po kterou byl strážník v pracovní neschopnosti. „Poškozený si dobu neschopnosti natáhl,“ podotkl.

Video Za napadení strážníka odešel Bok s podmínkou
video

Za napadení strážníka odešel Bok s podmínkou

Bok před soudem dříve uvedl, že byl na procházce se svým vnukem a psy, když si povšiml, že se strážníci dohadují s osádkou vozu stojícího v zákazu vjezdu. Tvrdí, že jeden z příslušníků městské policie ženě z auta vyhrožoval zatčením a předvedením na stanici. Městští policisté prý také lustrovali celou osádku vozu, k čemuž nebyl důvod. Strážník Vít N. se podle Boka k čtveřici Romů choval agresivně a xenofobně. Osádky vozu se tak prý zastal.

Jeden strážník ho pak vyzval k předložení občanského průkazu, to ale odmítl, následovala výměna názorů. Bok prohlásil, že pak k němu přiběhl Vít N., začal ho prstem šťouchat do hrudi a říkat mu, ať odstoupí. Když to udělal poněkolikáté, tak mu ruku odstrčil. Příslušník městské policie ho pak údajně udeřil do hrudi pěstí a snažil se ho povalit na zem, což se mu nepodařilo. Nakonec ho prý přirazil ke zdi a začal ho škrtit.