Audity MPSV mají sblížit rodinný a profesní život

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se spolu s Národním centrem pro rodinu zaměřilo na sbíhání rodinného života a zaměstnání. Podniky, které se zapojí do projektu, projdou za spolupráce s odborným poradcem bezplatným auditem v této oblasti. Audit jim může třeba pomoci ke zvýšení motivace zaměstnanců nebo ke snížení nákladů způsobené fluktuací pracovníků. Zaměstnancům se pak díky auditu mohou rozšířit možnosti například v oblasti alternativních pracovních úvazků.

Projekt nazvaný Audit rodina a zaměstnání je určen všem zájemcům, kteří mají sídlo mimo Prahu. K auditu se může přihlásit firma nebo výrobní podnik, ale také nezisková organizace nebo organizace státní správy. Autoři projektu se inspirovali u sousedů v Německu a Rakousku. V těchto zemích firmám přinesl výsledky třeba v oblasti snižování prostonaných dnů u zaměstnanců. Podle slov Marie Oujezdské z Národního centra pro rodinu se u rakouských podniků, které audit podstoupily, snížila průměrná nemocnost pracovníků z 12 na 4,9 dne v roce.

S audity již mají zkušenosti první čeští zaměstnavatelé, v rámci projektu totiž proběhly dva zkušební. Jeden z nich se uskutečnil v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Se svými 158 zaměstnanci a 35 pobočkami je druhou největší knihovnou v České republice. Její ředitelka Libuše Nivnická v souvislosti s auditem zmínila, že to knihovně například snížilo fluktuaci, a to zejména u zaměstnankyň po rodičovské dovolené. Také pomohl více motivovat pracovníky za použití nefinančních benefitů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zaměstnancům pak projekt přinesl například možnost nastavit si začátek pružné pracovní doby, a to v odděleních, kde to je možné. Knihovna také zavedla možnost práce z domova či podstatně prodloužila zaměstnancům možnost vzít si v mimořádných situacích dlouhodobé neplacené volno. Až doposud tuto možnost měli, ale pouze po několik dnů. „Nově si zaměstnanec například při péči o staré nemocné rodiče může požádat až o tři měsíce neplaceného volna,“ řekla Nivnická.

Video Vedoucí projektu Vít Liška ve Studiu ČT24
video

Vedoucí projektu Vít Liška ve Studiu ČT24

Projekt je naplánován na tři roky, jeho rozpočet je necelých 21 milionů korun. Z 85 procent je financován z Evropského sociálního fondu. Firmy se mohou hlásit prostřednictvím formuláře na stránkách www.auditrodina.eu, po jehož vyplnění je kontaktuje personalista ministerstva. Účastníci projektu dostanou dva certifikáty, jeden v průběhu auditu a druhý po jeho skončení.