V Česku přibývá pacientů s rakovinou krku a hlavy

Praha – Počet pacientů s rakovinou krku a hlavy v České republice stále roste. Zatímco dřív za onemocněním bylo většinou kouření, pití alkoholu a špatná životospráva, nyní roste i podíl nemocných, u nichž nádor vyvolal lidský papillomavir (HPV). Bližší informace o onemocnění, příznacích i terapii najdete na adrese rakovinahlavyakrku.cz.

Rakovina krku a hlavy je pátým nejčastějším nádorovým onemocněním na světě. V Česku ji lékaři ročně odhalí zhruba u 1150 pacientů. Kolem 650 nemocných každý rok zemře. Jde přibližně o stejný počet jako u rakoviny děložního čípku, kterou způsobuje vir HPV. Proti němu už je očkování. V Česku ho pojišťovny budou platit všem třináctiletým a čtrnáctiletým dívkám.

Papillomavir může za 70 procent nádorů mandlí

Podle Jana Klozara z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a motolské fakultní nemocnice by se ale plošné očkování mělo zvážit i u chlapců. „Podíl nádorů způsobených lidským papillomavirem roste. Vedle tabáku a alkoholu tak stále větší roli při vzniku nemoci hraje a bude hrát infekce HPV. Nádory mandlí jsou ze 70 procent způsobeny virem. Pozorujeme jakousi epidemii,“ uvedl Klozar.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Dříve býval podle lékaře typickým pacientem s rakovinou krku a hlavy muž mezi 50 a 60 lety s nižším vzděláním, který hodně kouřil, pravidelně pil alkohol, špatně se stravoval a nejedl ovoce a zeleninu. Kvůli viru HPV nyní nádor mívají stále častěji i mladší lidé, kteří žijí zdravě. Přibývá také nemocných žen. 

0Příznaky onemocnění

Řada příznaků onemocnění je přítomná i u jiných chorob, nemusí tedy nutně jít o rakovinu. Porada s lékařem je proto vhodná zvláště v případech, kdy trvají déle než několik týdnů. Nádory hlavy a krku ale mohou zůstat dlouhou dobu bez klinických příznaků anebo napodobovat běžná zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích.

Nádory nosu se projevují zhoršenou nosní průchodností anebo sekrecí z nosu, především je-li s příměsí krve. Na nádor by měla upozornit i jednostrannost příznaků.

Nádory vedlejších nosních (paranasálních) dutin rostou pomalu a dlouho bezpříznakově.

Nádory dutiny ústní a hltanu se projeví pocitem cizího tělesa v krku či ústech, krvácením, ztíženým anebo bolestivým polykáním, zápachem z úst, u nádorů oblasti patrových mandlí se mohou objevit i přenesené bolesti ucha. Na nádor upozorní i nemožnost nasazení zubní protézy. Při rozsáhlejším onemocnění dochází k postižení žvýkacích svalů a tím i k omezení otvírání úst.

Nádory hrtanu se liší příznaky dle primární lokalizace a dle pokročilosti onemocnění: karcinom hlasivek se projevuje již v časných stádiích chrapotem, v ostatních lokalizacích dýchací trubice se většinou nádorové onemocnění zjistí až v pokročilejším stadiu, kdy se u nemocných může objevit pocit cizího tělesa v krku, vykašlávání krve, polykací či dýchací potíže anebo přenesené bolesti ucha.

Nádory slinných žláz se zpočátku projevují jako nebolestivého zduření. Později, v důsledku růstu nádoru do okolí, dochází k bolestivosti a u příušní žlázy navíc i k obrně tváře. Zduření na krku, ve většině případů nebolestivé, bývá projevem metastatického šíření nádorového onemocnění do spádových lymfatických uzlin anebo přímého prorůstání vlastního nádoru.

Nádory s neznámým primárním ložiskem se projevují pouze zduřením na krku v následku postižení lymfatických uzlin metastázami. V těchto případech je nutno pátrat po primárním zdroji nádoru.

zdroj: www.rakovinahlavyakrku.cz