Pirát z D1 Trpišovský půjde před soud

Praha - Státní zástupce dnes poslal před soud Aleše Trpišovského, který loni při jízdě po dálnici D1 údajně ohrožoval ostatní řidiče. Za pokus o těžké ublížení na zdraví a poškození cizí věci mu hrozí až 12 let vězení. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze. Třiačtyřicetiletý Trpišovský je stíhán na svobodě.

Trpišovský je podezřelý z toho, že na konci loňského roku agresivní jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu na D1. Podle policie ve dvou případech předjel pomalejší automobily zprava, opět se před ně zařadil a prudce brzdil. Tím donutil řidiče k zastavení. V jednom případě řidič pomalejšího auta nestačil zabrzdit a havaroval. Muž už dříve televizi Prima řekl, že vinu necítí a za havárii na D1 nemůže.

Policie navrhla Trpišovského obžalovat už několikrát. Naposledy ho obvinila v září. Státní zástupce však tehdy žalobu nepodal, ale vrátil kauzu policii k došetření. 

Státní zástupce Tomáš Milec v minulosti dozoroval podobný případ agresivního řidiče Luboše Laciny, který vytlačil pomaleji jedoucí vozidlo z dálnice D1. Nehoda se stala loni 22. března na 24. kilometru dálnice ve směru na Prahu a zaznamenala ji dálniční kamera. Muž si podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) s konečnou platností odpyká pět let ve vězení, jelikož neuvěřil jeho tvrzení, že pouze chyboval při předjíždění. Soudy mu uložily také sedmiletý zákaz řízení.

Trpišovský se stal pravděpodobně účastníkem dalšího podobného dopravního konfliktu. Letos 11. května údajně dostal facku od jiného řidiče, s nímž se na D1 dostal do sporu kvůli „nebezpečnému zpomalování jízdy“. Událost zachytily dálniční kamery, policie však případ nekomentovala. Podnikatel také podle serveru Týden.cz nedávno přišel na půl roku o řidičský průkaz. Za to, že měl na voze místo platné registrační značky jen vytištěnou fólii končící čísly 2222, dostal také pokutu.