Kardinál Vlk: Češi ateisti nejsou

Praha – V období vánočních svátků je určitě na místě zajímat se i o duchovní stránku věci. Ve světě je ale Česko považováno za jeden z nejateističtějších států světa a život v ulicích tomu v dnešních dnech nasvědčuje. Ve víru Vánoc, tedy času pohody, klidu a lásky, se lidé zajímají spíše o vánoční slevy než o tradice. Je možné, že materialismus a konzumní styl, pesimismus a absence opravdových hodnot souvisí s rozmachem ateismu? Odpověď je třeba hledat někde jinde, protože Češi podle kardinála Miloslava Vlka ateisti nejsou.

Při sčítání lidu v roce 2001 se v Česku přihlásilo k římskokatolické církvi 2,7 milionu lidí. Letošní sčítaní ukázalo, že se toto číslo zmenšilo o více než polovinu. Podle kardinála Vlka má tento pokles věřících dva důvody.

Tím prvním je metodologie Českého statistického úřadu. "Je zapotřebí položit otázky přesně. Není možné míchat otázky Věříte? a K jaké církvi patříte?, to nelze," konstatuje kardinál Vlk. Podle něj je totiž důležité podívat se na to, kolik lidí zaškrtlo Věřím.

Z různých diskusí a rozhovorů, které kardinál vedl, je totiž přesvědčen, že Češi věří a je jich dokonce velká část. Naprosto tak nesouhlasí s tím, že je česká společnost ve světě označována jako nejateističtější. Zastávají prý totiž „něcizmus“, nebo-li názor, že „něco“ nad námi je. „Většina lidí říká, že něco na námi musí být. To je jen neujasněná představa o Bohu,“ říká Vlk. 

Drůhým důvodem úbytku věřících je pak chápání svobody. „To, že lidé nechtějí patřit nebo se nezapisují k nějaké církvi, to souvisí s tím, že jsou žárliví na svou svobodu,“ vysvětluje Vlk. S každou církví totiž souvisí i určité předpisy či zvyklosti a podle Vlka se lidé nechtějí jakkoliv omezovat.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24