Vládní výbor dal zelenou vzniku úřadu na kontrolu stranických financí

Praha - Vládní protikorupční výbor chce, aby vznikl samostatný úřad na kontrolu financování stran. Na brífinku to uvedla předsedkyně výboru Karolína Peake (VV). Neprošel ale návrh na zavedení limitu pro předvolební výdaje, který Peake navrhovala. Nebude proto součástí věcného záměru zákona o kontrole stranických financí, který do připomínkového řízení připraví ministerstvo vnitra. „Naopak vládní výbor schválil, aby ministerstvo do vládního návrhu zapracovalo zákaz anonymních kampaní ve prospěch politických stran,“ dodala vicepremiérka.

Speciální úřad podle Peake zajistí, že zákon nebude „bezzubý“, obsahovat bude i sankce. Ministerstvo podle ní navrhuje, aby šéfa úřadu jmenoval na pět let prezident na návrh Senátu. Členové výboru rozebírali i další varianty, dnes se sice přiklonili k Senátu, návrh ale ještě může doznat změn.   

Už dříve se objevily námitky proti přílišné finanční náročnosti takového kroku. Podle Peake by ale měly být náklady na provoz úřadu sníženy tím, že bude sídlit v budově jiného už fungujícího. Je také možné, že časem úřad dostane na starosti i další agendu.

Jak pro členy vedení úřadu, tak pro inspektory má podle Peake platit jakási konkurenční doložka, podle které by v posledních pěti až deseti letech neměli být politicky exponovanou osobou.   

Video Brífink po jednání protikorupčního výboru
video

Brífink po jednání protikorupčního výboru

Kabinet by měl zákon projednat do konce května, fungovat má od 1. ledna 2013. „Měl by být rozhodně účinný v době příštích parlamentních voleb,“ uvedla Peake. Ta také ujistila, že i když neprošel strop na volební kampaně, tak budou Věci veřejné maximálně loajální.

Zákon o veřejném dohledu nad financováním politických stran a politických hnutí může být podle neziskové organizace Transparency International důležitým nástrojem na potírání korupce. Podle zástupců organizace by ale mohl být mnohem přísnější, než je dosud existující návrh.