Stránky romského sdružení Romea napadli hackeři

Praha – Internetové stránky romského občanského sdružení Romea opět napadli hackeři. Podle ředitele sdružení Zdeňka Ryšavého servery čelí různým druhům útoků už delší dobu. Nejprve byl před více než dvěma týdny napaden vzdělávací web skola.romea.cz, na němž se objevil hanlivý text kritizující údajný rasismus naopak a zneužívání sociálních výhod Romy. Hlavní web sdružení Romea.cz se zase potýká s cíleným přetěžováním serverů, takže je dočasně nedostupný.

„V současné době se pracuje na obnovení základní funkčnosti webu. Zároveň se začne pracovat na nové verzi webu, kde bude zajištěna větší bezpečnost,“ řekl Ryšavý. Aktuální zprávy bude sdružení prozatím zveřejňovat na sociální síti Facebook. „Romea zároveň podnikne proti útočníkům právní kroky,“ dodal.

Hanlivý text vložený hackery v polovině ledna na vzdělávací web sdružení například navrhoval, aby byli všichni, kdo nemají platné české doklady, vystěhováni do Ruska. „Sdružení Romea využívá nechutných výhod státu za pomoc lidem, kteří o ni evidentně nestojí. Jak se říká, u nás funguje rasismus naopak. Romové využívají svých výhod k utlačování všech ostatních a přitom se tváří, že je nejvíc ubližováno právě jim!“ psalo se ve vzkazu.

„Hlavní zpravodajský server Romea.cz není dotován vládou ČR ani EU, jak někteří lživě uvádějí. Částečně je provoz hrazen z prostředků Nadace Open Society Fund Praha a německé nadace EVZ, částečně z příjmů za reklamy,“ uvedl ředitel sdružení. Romea se orientuje zejména na mediální a vzdělávací aktivity. V roce 2004 spustilo sdružení vzdělávací portál skola.romea.cz, jehož cílem je zlepšit informovanost české společnosti o romské historii, literatuře a kultuře.