Pospíšil stáhl kárnou žalobu na Rampulu, aby nevyvázl s menším trestem

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) stáhl podle deníku Mladá fronta Dnes kárnou žalobu, kterou podal na pražského vrchního žalobce Vlastimila Rampulu k Nejvyššímu správnímu soudu. Současně je totiž podán druhý návrh na Rampulovo odvolání, podle advokátky Hany Marvanové, která zastupuje ministerstvo, jde nyní o to, aby Rampula nevyvázl třeba s menším trestem v rámci kárného řízení. Rampulu postup ministra překvapil. ČT řekl, že s projednáním žaloby už počítal.

Rampulovi Pospíšil vytýkal např. průtahy v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti, teď ministr stáhl žalobu i na Rampulova náměstka Libora Grygárka, zůstala jen na žalobce Ladislava Letka, jenž případ Mostecké uhelné přímo dozoroval, píše list. Kárné žaloby podal ministr v lednu kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze MUS.

Vlastimil Rampula: „Byl jsem připraven na to, že žaloby budou projednány a že vyjde najevo pravda, to znamená, že ani já, ani mí kolegové jsme se nedopustili žádného provinění.“


První návrh na Rampulovo odvolání podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v březnu. Pospíšil mu definitivně vyhověl na podzim, podle soudu se ale neprokázalo, že by Rampula závažně porušil své povinnosti a ministrovo rozhodnutí v únoru zrušil. Rampula se tak do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze vrátil.   

Pospíšil pak podal proti rozhodnutí pražského městského soudu kasační stížnost. Podle ministra Rampula závažně porušil své povinnosti například tím, že odmítl poskytnout Nejvyššímu státnímu zastupitelství informace, protahoval vyšetřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu letounů Gripen či zasahoval do případu údajného tunelování Investiční a poštovní banky a kauzy České pivo. V rámci kasační stížnosti tak o osudu Rampuly může rozhodnout Nejvyšší správní soud.

Video Reportáž Michala Šebely a Terezy Kručinské
video

Reportáž Michala Šebely a Terezy Kručinské

Reportáž Michala Šebely a Terezy Kručinské

ud, 11.4.2012

Rozhovor s Hanou Marvanovou