Heger nakonec mezi postižené přišel, čekali tři hodiny

Praha - Ve vstupní hale ministerstva zdravotnictví dnes přes tři hodiny čekalo několik desítek postižených lidí a zástupců odborů, kteří se chtěli setkat s šéfem resortu Leošem Hegerem (TOP 09). Ministr sice během dne prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že nepřijde, nakonec ale večer dorazil. Protestujícím slíbil, že se s nimi setká. Termín schůzky oznámí ve čtvrtek, měla by být do týdne. Zdravotnické odbory a postižení si stěžují, že s nimi Heger nekomunikuje. Chtějí s ním probrat dostupnost péče nebo personální zajištění pracovišť. Heger byl do úterý v cizině.

„Věci řešíme, nemůžeme dělat zázraky. Jestli budete tvrdit, že naše vyhlášky jsou špatné, protože by je mohl někdo zneužít, tak to nejsou věci, které je možno akceptovat,“ řekl ministr během více než hodinové emotivní diskuse. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása ho dokonce v jednu chvíli vyzval k demisi. Ministr nicméně přiznal, že se nařízení vlády ukázalo být daleko obtížnější, než se předpokládalo: „Tahle země si těžko může dovolit víc a systém je nutno racionalizovat. Je to však první pokus, který chce říci, jak zabezpečit určitá práva pacientů, která jsou nepodkročitelná. Uznávám, že to děláme metodou zkoušky a omylu, ale nikdo to tady zatím nezkusil.“

Zástupci rady postižených, zdravotnických odborů a svazu pacientů obsadili odpoledne vstupní halu ministerstva. Plánovali v ní zůstat do té doby, než je ministr přijme. S sebou si vzali i koláče, bábovky a nápoje. Vyhrávali na harmoniku, zpívali a skandovali: Pane ministře, mluvte s námi. Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková označila dnešní akci za „zoufalý čin zoufalých lidí, se kterými nikdo nejedná“. Pokud by ministr mezi protestující nedorazil, nevyloučil Krása další protestní akce. Jednou z variant podle něj byla návštěva premiéra Petra Nečase, který měl Hegera upozornit, že je jeho povinností se zájmovými skupinami komunikovat. 

„Já o té akci vím, dohodli jsme termín na setkání v příštím týdnu s panem Krásou a dalšími lidmi,“ řekl Heger České televizi ještě během dne. Krása ale jeho slova popřel: „Nevím, jak může pan ministr toto vůbec vyslovit, protože to není pravda. Žádný termín není, nedostali jsme ani žádnou nabídku na setkání. Je mi líto, ale na pana ministra si musíme počkat uvnitř budovy.“

Vlastimil Sršeň, mluvčí: „Ministerstvo zdravotnictví žádným způsobem nehodlá podporovat jakési politické ambice některých členů dnešního setkání. Jsme ochotni bavit se o věcných argumentech, nikoli o pseudoargumentech.“    

Radě postižených mimo jiné vadilo, že Heger dosud neodpověděl na dopis, který mu její zástupci předali po demonstraci 27. března. „Na ministerstvo jsem od té doby psal e-mail, telefonoval jsem několikrát se sekretariátem. Pořád nám je jen říkáno, že o nás pan ministr ví a že nějaký termín dohodneme,“ řekl Krása ČT. Ministr podle něj o dnešní akci s názvem Pane ministře, mluvte s námi! ví, rada ji avizovala dlouho dopředu. „Ví, že by nás měl přivítat jako pán domu… Je placen daňovými poplatníky a je povinen s nimi také komunikovat. Pokud to nedělá, musíme za ním přijít,“ dodal. 

Rada postižených kritizuje například dojezdové časy záchranné služby. K nařízení vlády o časové a místní dostupnosti zdravotnických zařízení proto připravila vlastní pozměňovací návrh. Ministr ho podle Krásy dostal hned po březnové demonstraci, zatím ale nepřišla žádná odpověď. „My se chceme především zeptat, jak daleko je příprava nařízení vlády,“ uvedl. S ministrem chtějí diskutovat i o prováděcí vyhlášce k zákonu o zdravotních službách. Nesouhlasí především s personálním obsazením zdravotnických zařízení, které je podle rady nedostatečné.

Reportáž Antonína Šimůnka (zdroj: ČT24)