Vojáci v Afghánistánu se nemohou spolehnout na nové pušky

Praha - Útočné pušky Bren, které nově používají čeští vojáci v Afghánistánu, selhávají. Poruchy spočívající hlavně v zaseknutých nábojích už vykázalo 48 z celkem 530 zbraní. Příčinu teď na místě hledají armádní experti. Pokud ji neobjeví, vrátí se pušky s označením CZ 805 zpět ke kontrole do Česka. Armáda jich od České zbrojovky nakoupila 8 tisíc, zaplatila za ně 1,5 miliardy korun.

Novou pušku Bren mají všichni vojáci nasazení v Aghánistánu. Někteří z nich už problémy Breny zažili přímo v akci a příliš se s tím netají. „Jedné jednotce jich v boji selhalo šest. Tedy šest lidí muselo přejít na záložní zbraň,“ napsal na Facebooku jeden z vojáků, který chrání provinční a rekonstrukční tým v Logáru.

Více podrobností ale příslušníci mise sdělit nemohou. Zakazují jim to údajně jejich velitelé. „Mluvit nebude nikdo, rovná se to okamžitému vyhazovu, podle vojenských řádů nesmí nikdo poskytovat rozhovor,“ doplnil anonymní voják.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Armáda přitom problém se špatně fungujícími zbraněmi bagatelizuje. „Nemám informace o tom, že by vlivem selhání útočné pušky došlo k ohrožení životů vojáků. V každém případě každý voják disponuje krátkou zbraní, kterou může použít,“ uvedla mluvčí generálního štábu AČR Jana Růžičková. Podle informací ČT ale útočné pušky z České zbrojovky mají problém s vyhazováním prázdných nábojnic. Když totiž nevyletí, další náboj se v hlavni zasekne.

Česká zbrojovka, která vojákům pušky typu CZ 805 Bren dodává, si podle svého obchodního ředitele žádné chyby není vědoma. „Bude důležité dostat ty zbraně k nám, moct si je prohlédnout a konstatovat nějaké zjištění, co se vlastně děje,“ tvrdí Ladislav Britaňák.

Česká armáda má obdržet celkem osm tisíc nových útočných pušek za 1,5 miliardy korun. Už teď je Brenem vyzbrojeno přes tři a půl tisíce mužů, přičemž přednostně je dostaly bojové jednotky v Afghánistánu.