Pitr a Provod se podle soudu daňových úniků nedopustili

Praha - Pražský městský soud v obnoveném řízení zprostil obžaloby podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda, kteří se měli v roce 1994 dopustit daňových deliktů. Původně soudy oběma mužům vyměřily pětileté tresty, letos ale platnost verdiktů definitivně zrušily a povolily obnovu procesu, protože se objevily nové důležité důkazy. Pitr byl na počátku června nepravomocně odsouzen v jiné kauze. Dostal tři roky nepodmíněně za podíl na vytunelování společností Setuza a Milo Surovárny firmy Agrocredit. Skoro dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě.

Pitrovi zůstává nepravomocný tříletý trest vězení, který mu v červnu soud vyměřil za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik, kterého se obnova netýkala. Téměř dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě. Podle dnešního verdiktu soudu nebylo „nade vší pochybnost“ prokázáno, že jednání Pitra a Provoda bylo trestným činem. Obžalovaní sice uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH, nicméně nelze dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl. Podle předsedy senátu Tomáše Durdíka tak není jisté, že odpočet opravdu uplatnili, a nový trestní zákoník nepovažuje přípravu ke zkrácení daně za trestnou.

Pitr, který se nachází ve věznici v Českých Budějovicích, dnes požádal soud o konání procesu v jeho nepřítomnosti. Provod, který si svůj trest již odpykal, k soudu přišel. Pokud bude dnešní verdikt pravomocný, může žádat stát o odškodnění. Městský soud loni povolil obnovu procesu, protože se v případu objevily nové zásadní důkazy - znalecké posudky.

Muži podle obžaloby vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

V kauze daňových deliktů byli Pitr a Provod obviněni a souzeni se třemi dalšími muži - Jiřím Syrovátkou, Milanem Jungrem a Vratislavem Romanovským. Syrovátka dostal také pětiletý trest, uprchlý Romanovský šest let vězení a advokát Junger podmínku.

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska, jelikož stáhl žádost o azyl v této zemi.

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka