Koncem roku zanikne až deset tisíc nemocničních lůžek. Ale kde?

Praha - Sedmdesát procent nemocnic v Česku stále nemá jasno, kolik lůžek jim od příštího roku pojišťovny nařídí zrušit. Na nových smlouvách se zatím nedohodly. Právě ty ale určí, která oddělení ve kterých městech a nemocnicích zaniknou. Celkem má ubýt až deset tisíc lůžek. A tak v nejistotě je teď třeba přes dvacet let fungující dětské oddělení v pražské nemocnici Na Bulovce.

Bulovka zajišťuje péči pro třetinu dětských pacientů z Prahy, ale i ze středních Čech. Od ministerstva má jednu z nejvyšších akreditací. To znamená, že zaměstnává vysoce specializované lékaře, na třiceti lůžkách ročně ošetří patnáct set dětí. „Stoupá nám počet dětí, které tu máme za rok, navíc na spolupráci s námi jsou částečně závislé další obory,“ říká primář dětského oddělení Ivan Peychl.

Přesto pediatrii pražské nemocnice Na Bulovce navrhly pojišťovny zrušení. „Návrh vznikal v rámci diskuze všech zdravotních pojišťoven, kde by podle jejich zkušeností byla redukce nejméně bolestivá,“ vysvětluje viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

„Musím říci, že jsem touto zprávou byla doslova šokována. Jsem přesvědčena, že zrušení tohoto oddělení výrazně zhorší, nebo podstatně zkomplikuje péči o děti v této spádové oblasti,“ obává se senátorka Daniela Filipiová.

Stejně jako Bulovka nemá dohodu s pojišťovnami stále dalších 130 nemocnic. Pojišťovny přitom plánují do půl roku zrušit celá oddělení, někde i nemocnice. Od nového roku by v Česku mělo být zrušeno deset tisíc lůžek. Konkrétní plány toho, kde přesně se bude škrtat, musejí zdravotní pojišťovny ministerstvu předložit nejpozději do konce října. Podle Asociace českých a moravských nemocnic je to ale pozdě. „Pokud se nemocnice na podzim dozví, že má nějakou větší část oddělení zavřít, nemůže to stihnout bez dalších ekonomických dopadů,“ myslí si Eduard Sohlich z Asociace českých a moravských nemocnic.

Teď hned ale pojišťovny konkrétně odmítají říct, ve kterých městech další lůžka zmizí. Průběžně informovat jim přitom ukládá závazná dohoda s ministerstvem. Nemocnicím taky vadí, že ministerstvo dává od jednání ruce pryč a hlavní slovo nechává právě pojišťovnám. „Oni to umí lépe. Region znají podstatně lépe, než ho zná ministerstvo a jeho úředníci,“ brání zavedenou praxi ministr Leoš Heger.

Do jednání tak zasahuje úřad jen výjimečně - pod sebou má jen devět fakultních nemocnic a například právě Bulovku. V jejím případě se ale ministerstvo pojišťovnám postavilo.

Akutní lůžka se v České republice ruší postupně, od roku 2007 jich ubylo přes čtyři tisíce.

Video Téma Událostí: Rušení nemocničních lůžek
video

Téma Událostí: Rušení nemocničních lůžek