Fukušimské děti jsou na návštěvě Česka

Praha - 26 dětí z okolí japonské atomové elektrárny Fukušima přiletělo na čtrnáctidenní pobyt do Česka. Jejich domovy před rokem a půl zdevastovala vlna tsunami a následná jaderná havárie. Řada z těchto mladých lidí tehdy přišla nejen o domov, ale i o své blízké. V Praze tak mají přijít na jiné myšlenky a také poznat odlišnou kulturu.

Skupina japonských dětí poznamenaných loňskou tragédií prožívá každý den v Česku naplno. Ihned po snídani nasedají do autobusu a vyjíždějí za nabitým programem. „Chtěli jsme, aby se daly psychicky do pořádku a navázaly nové kontakty. Většina ztratila blízké, ale nejde o sirotky,“ říká organizátor Aleš Fojtík z mezinárodní organizace Rotary poskytující humanitární služby.

Děti se na cestu do Prahy pečlivě připravily. Jedna z dívek se dokonce naučila i českou hymnu. „Když jsem se dozvěděla, že pojedeme do České republiky, tak jsem si našla hymnu, naučila jsem se ji a chtěla jsem si ji zahrát právě v Česku,“ uvedla Ami Okada.

  • Japonská dívka hraje českou národní hymnu
    Japonská dívka hraje českou národní hymnu zdroj: ČT24
  • Děti z okolí japonské elektrárny Fukušima na návštěvě v Praze
    Děti z okolí japonské elektrárny Fukušima na návštěvě v Praze zdroj: ČT24

Na každém kroku teď děti srovnávají japonskou a evropskou kulturu. A to i v naprostých maličkostech. „V České republice se na rozdíl od Japonska prodává minerální voda s bublinkami,“ porovnává tyto dvě země Daiky Ishida.

Video Reportáž Ley Surovcové
video

Reportáž Ley Surovcové