Nevyřešené církevní restituce ohrožují rozvoj obcí

Červená Řečice – Problematika církevních restitucí se táhne již více než dvacet let a po celou dobu vyvolává bouřlivé diskuze. Zákon, který má spoustu odpůrců, prošel Poslaneckou sněmovnou a čeká na schválení v Senátu. Ale zde zřejmě neprojde přes sociální demokracii, která má v horní komoře většinu. Pro některé obce jde ale o problém čistě praktický a nemožnost nakládat s některými majetky ohrožuje jak rozvoj obce, tak i zachování kulturních památek.

V dubnu letošního roku už to bylo dvacet let, kdy československým parlamentem neprošel těsně o tři hlasy takzvaný obecný restituční zákon, který by vracel českým církvím majetek. Čekalo se, že nejpozději do konce tisíciletí získá majetek v miliardových hodnotách jasně definovaný majitel. Ale nestalo se tak, takže už přes dvacet let je bývalý majetek církví zablokován. Nikdo s ním nemůže volně nakládat, nejenže není možné nemovitosti prodat, jejich správci ani nechtějí ani investovat do jejich rekonstrukce, protože nemají jistotu, komu majetek připadne. „Stát do toho nechce dávat peníze, protože se to možná bude vracet. Ti, kdo to mají pronajaté, nebo i jiné právnické osoby do toho dávat peníze nechtějí, protože se to možná bude vracet. A tahle dočasnost vlastně trvá těch přes dvacet let. A to je důvod, proč řada těch památek je na spadnutí,“ popsal problém Jiří Jedlička. Zástupci obcí, které se kvůli zablokovanému církevnímu majetku nemohou dále rozvíjet, čekají na okamžik, kdy budou moci jednou jednat s jasným zaknihovaným majitelem. Jestli to budou církve, nebo někdo úplně jiný, jim je v jejich zoufalství vlastně jedno.

10 minut
Nevyřešené církevní restituce
Zdroj: ČT24

Jednou z obcí, které jsou církevními restitucemi zasaženy nejvíce, je Červená Řečice. Zablokované církevní majetky tady tvoří skoro tři čtvrtiny všech pozemků a obklopují celou obec. „Ta plocha je velmi rozsáhlá a v podstatě se dá říct, že obklopuje většinu zastavěného území Červené Řečice a vlastně nás tady omezuje v jakémkoliv rozvoji, a to už po dvacet let,“ řekla starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková. Poukázala tak na důležitý problém, kdy nemožnost nakládat s pozemky, nebo je třeba prodávat a kupovat, brání rozvoji obcí, ať už jde o bydlení, nebo o podnikatelské aktivity.

V Červené Řečici se navíc potýkají s dalším problémem, církvi totiž v minulosti patřil místní zámek. Ten je už přes dvacet let ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bývalý arcibiskupský zámek má sice od roku 1989 svého majitele, ten ale s majetkem od roku 1991, kdy vstoupil v účinnost blokační paragraf, nesmí nakládat ani ho například prodat. Rekonstruovat sice může, ale s hrozbou, že rekonstruovaný majetek připadne někomu úplně jinému. Zámek, který byl ve velmi dobrém stavu, tak chátrá. „My se od roku 1997 snažíme aspoň provádět nějakou základní údržbu, posečeme trávu a snažíme se uklidit zámek po zimě, kdy tady opadají omítky a tak dále,“ řekl Jiří Jedlička z místního spolku pro záchranu památek.

Statek ve Slivenci, který má dostat církev zpět
Zdroj: ČT24

Zanedbaný státem blokovaný majetek se nenachází jen v malých obcích, ale i ve statutárních městech a také v Praze, jako třeba Křížovnický dvůr ve Slivenci. A osud památkově chráněného dvora je podobný tomu z Červené Řečice, celý areál spravuje v současné době Pozemkový fond, který ale do památky neinvestuje, a ta chátrá. „Byli bychom velmi rádi, aby už konečně celý ten areál, který je strašlivě zchátralý, měl nějakého majitele, který by se o to začal starat a investoval do toho. Protože velký problém je, že čím víc se to tu nechá chátrat, tím víc potom do toho bude potřeba investovat,“ řekla starostka Slivence Jana Plamínková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 1 hhodinou

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 10 hhodinami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 10 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 10 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 12 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...