IMSI Catcher, nebo také Agáta, je malá krabička napojená na osobní počítač. Po zapnutí si vytvoří vlastní mobilní síť, na kterou se vzápětí připojí všechny telefony v okolí. Ten, kdo odposlouchávaný telefon sleduje, si pak už ve svém počítači vybere jen ta čísla a hovory, které ho zajímají a snadno získá dokonalý záznam obsahu. „Vysílá v podstatě stejný signál, jako vydává stanice mobilního operátora, a proto se k němu ten telefon dobrovolně přihlásí,“ vysvětluje radiotechnik a hacker Jan Valos.
Na Agátu narážejí policisté v terénu, když odposlouchávají podezřelé během vyšetřování. Naposledy v hlavním městě, ale míst, kde se zařízení používá, je po republice více. „Myslím, že se nespletu, když řeknu, že četnost se zvyšuje,“ uvedl ředitel Útvaru zvláštních činností kriminální policie Tomáš Almer.
Nejlepší model Agáty se dá pořídit asi za dvacet milionů korun. Zařízení využívají hlavně bezpečnostní agentury nebo znepřátelené podnikatelské skupiny. Nepotvrdily se ale spekulace, že přístroj používala na jaře dopadená skupina vyděračů na severu Čech.

Reportáž Zuzany Tvarůžkové
Nákup IMSI Catcheru je v Česku legální, trestné je až jeho používání. Jenomže jak upozorňuje Jan Valos, pokud někdo zařízení používá rozumně, to znamená, že s ním nikde nezůstává delší dobu, tak je prakticky nemožné ho chytit, což potvrzuje i mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.
Operátoři, úřady i policie se shodují na jediném řešení - nákup i prodej podobných zařízení soukromým osobám úplně zakázat. S takovým návrhem v podobě úpravy zákona ale zatím nikdo nepřišel.