Senát vyzval Ukrajinu, aby propustila politické vězně

Praha – Senátoři vyzvali Ukrajinu, aby propustila politické vězně. Pro vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou pak požadují možnost léčby mimo Ukrajinu. Horní komora se dnešní výzvou připojila k podobné deklaraci, kterou v červenci přijalo parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ukrajina podle senátního usnesení musí garantovat nezávislé soudnictví, zejména s ohledem na efektivní právo spravedlivého soudu a respektu principu rovnosti v trestním řízení. „Senát zdůrazňuje, že v rámci zemí OBSE by neměli být političtí vězni, a vyzývá Ukrajinu k jejich propuštění,“ uvádí se v textu, který připravil senátní zahraniční výbor.   

Horní komora také vyzvala ukrajinský parlament, aby se zasadil o zabezpečení zdravotní péče a lékařského ošetření bývalých vládních představitelů, kteří jsou ve vězení. Konkrétně se zmínil o třech včetně Tymošenkové, která si v Charkově odpykává sedmiletý trest za uzavření nevýhodné smlouvy o nákupu ruského zemního plynu. Její věznění, provázené zdravotními problémy, vyvolalo silné protesty v zahraničí.   

Výzvou se měl Senát původně zabývat už v červenci, ČSSD to ale zablokovala, což zdůvodnila nedostatkem informací. Dnes se při hlasování sociální demokraté většinou zdrželi. Usnesení tak v závěru srpnové senátní schůze prosadili spolu se šesti zástupci ČSSD členové ostatních frakcí 31 hlasy z 54 přítomných. Proti byl jen bývalý komunista Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz).

Parlamentní shromáždění OBSE v monacké deklaraci k Ukrajině konstatovalo mimo jiné znepokojení nad zhoršující se politickou situací, upozornilo na nedostatečnou nezávislost soudů a zdůraznilo důležitost respektování závazků OBSE. Rezoluci podle senátora a českého zástupce na shromáždění Jaromíra Štětiny (TOP 09) nepodpořili jen představitelé Ruska a Běloruska.