Žalobce podal stížnost proti kauci, peníze za Ratha by mohl složit Janeček

Praha - Státní zástupce podal stížnost proti nařízení Okresního soudu Praha-východ o přípustnosti čtrnáctimilionové kauce na propuštění Davida Ratha. Podle státního zástupce nemá být vůbec možné propuštění z vazby, jejíž důvody, útěk a pokračování v činnosti, podle něj stále trvají. Případ proto bude řešit Krajský soud v Praze, který už jednou vyšel v otázce vazby státnímu zastupitelství vstříc. Stížnost zvažují i Rathovi právníci, kteří se ale zatím stále nerozhodli, čas přitom mají jen do dnešní půlnoci a plánovanou odpolední konferenci zrušili. Podle serveru Českápozice.cz a Novinky.cz požádali o složení finanční záruky šéfa Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka. Ten návrh zatím nehodlá komentovat, nicméně o něm uvažuje. Jeden z Rathových obhájců Roman Jelínek ale uvedl, že on s Janečkem nejednal.

Bob Fliedr, mluvčí Karla Janečka:

„Advokáti pana Ratha včera iniciovali s Karlem Janečkem schůzku a požádali ho, aby složil čtrnáctimilionovou kauci na propuštění z vazby.“

Karel Janeček: "Zatím to nechci komentovat, o tomto návrhu skutečně uvažuji."


Rozhodnutí prý padne nejdříve v pátek odpoledne. Jediným logickým motivem takového kroku by byl Janečkův zájem, aby se prostřednictvím propuštěného Ratha otevřely některé kauzy kolem financování politických stran, a to nejen ČSSD, píše server Českápozice.cz, který prý informace získal z policejních zdrojů. „Pan Rath by vzhledem k tomu, že je taková menší nebo střední ryba, mohl vnést více světla do toho korupčního prostředí navrchu,“ přiblížil Janeček možný důvod, proč se za exhejtmana miliony zaručit.

Petr Jirát, středočeský státní zástupce: „Domáháme se rozhodnutí, že se peněžitá záruka nepřijímá a žádost o propuštění se zamítá.“


Zastupitelství se podle něj neohrazuje proti konkrétní částce, ale proti kauci obecně. Rath by podle něj v případě propuštění sice riskoval, že pokud by podmínky odchodu na svobodu porušil, kauce by propadla státu, to by už ale bylo podle Jiráta pozdě, protože by byl Rath na svobodě.

Rathův obhájce považuje situaci za bezvýchodnou

Podat stížnost mohou také Rathovi advokáti, přičemž dneškem končí lhůta na rozmyšlenou. Rathův obhájce Adam Černý ve středu uvedl, že situaci považuje za bezvýchodnou a o dalším postupu se s klientem radí. Soudce Jiří Wažik, který o přípustnosti finanční záruky ve výši 14 milionů korun za propuštění Ratha na svobodu v pondělí rozhodl, zatím stížnosti ani jedné ze stran neobdržel. Předpokládá, že pokud by se proti jeho verdiktu postavil i poslanec, zašle spis již nyní středočeskému krajskému soudu a zruší zářijový termín vazebního jednání.

Při pondělním jednání nabídli za bývalého hejtmana kauci jeho otec Ratmír a partnerka Renata Horká. Každý měl připraveno půl milionu korun. Dalších více než 30 lidí se pak za Ratha zaručilo písemně. Poslanec zatím zůstává ve vazbě kvůli obavě, že by mohl utéct a že by mohl pokračovat v trestné činnosti.

V červenci policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům v celkové výši devět milionů korun. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Rath by chtěl sledovací náramek, ve vězení píše thriller

Rath v obsáhlém dopise pro MF Dnes napsal, že na sobě nechá testovat třeba sledovací náramek. „Od svých dětí a 81letého otce utéci nemohu. To by bylo stejné jako vězení - nemohl bych být s nimi a stal bych se celoživotním štvancem bez domova. Proto nabízím veškeré záruky - odevzdání pasu, denně se hlásit, sledovací náramek, tedy cokoli,“ sdělil Rath v dopise, který poskytl z vězení.

Poslanecká sněmovnaPoslanci budou rozhodovat o dalším vydání Davida Ratha na schůzi, která začne v úterý 4. září. Tentokrát ho policie viní z přijetí úplatků za zásah do soutěže na nákup vybavení tří středočeských nemocnic. O souhlasu s trestním stíháním poslance bude ještě den před schůzí rozhodovat mandátový a imunitní výbor. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) zdůraznila, že pokud by výbor své jednání přerušil a například by si vyžádal další materiály, pak by sněmovna tento bod projednávat nemohla.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Interview ČT24 řekl, že není důvod, aby se Rath nemohl účastnit jednání sněmovny o jeho zbavení imunity: „Nevidím důvod, aby David Rath ve sněmovně nebyl. Je poslancem a má právo vystoupit.“ Jednání by podle něj mělo proběhnout podobně jako minule, ale civilněji.


Věří, že by jej mohlo ministerstvo spravedlnosti zařadit do programu, v němž na 25 vězních testuje nové sledovací zařízení. Náramky jsou však určeny jen pro odsouzené k domácímu vězení, ne pro lidi ve vazbě. I když se plánuje rozšíření, Ratha se už zřejmě týkat nebude.

Rath také deníku potvrdil, že ve vazbě píše třaskavou knihu. „Snad se mi podaří politický thriller ze skutečných událostí. Pracovní název je Absurdní proces,“ napsal Rath v korespondečním rozhovoru z vazby.

Video Definitivní rozhodnutí padne odpoledne
video

Definitivní rozhodnutí padne odpoledne

Definitivní rozhodnutí padne odpoledne

Zpr 7:00_23.8.2012

Rozhovor s Dagmar Raupachovou

Rozhovor s Petrem Jirátem

Interview ČT24