Úsporný balíček musí ještě projít druhým čtením, kde se k němu načtou pozměňovací návrhy, ke schvalování se tak poslanci dostanou až příští týden. Tejc připomněl, že rozpočtový výbor doporučil sazby DPH ponechat na současných 14 a 20 procentech. Sociální demokraté to podpoří, pro balíček ale hlasovat nebudou: „Pokud sněmovna tento daňový balíček odmítne, ne díky sociální demokracii, ale díky tomu, že ani vláda pro něj nenajde důvěru ve vlastních řadách, pak platí jediné - vláda Petra Nečase končí. Myslím, že bychom tuto agónii, toto trápení neměli prodlužovat,“ dodal Tejc.
Vládní balíček počítá se zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Předseda vlády a ODS Petr Nečas už nabídl kompromis, podle něhož by se zvýšila jen spodní sazba. Šestici nespokojenců ze své strany, kteří odmítají zvyšování daní, tím ale neuspokojil.
V prvním čtení prošla ústavní novela omezující imunitu
Sněmovna dnes podpořila poslaneckou ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Novela ruší doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Ústavní novela míří do ústavně-právního výboru. Nyní se poslanci zabývají prakticky stejným
senátním návrhem. Totožnou poslaneckou předlohu sněmovna schválila už v únoru. Později ale narazila v Senátu, senátoři ji kvůli absencím nepřijali o dva hlasy. Poslanci a také horní komora obratem předložili úpravu znovu.

Reportáž Lukáše Dolanského
Reportáž Lukáše Dolanského
U, 23.10
Jednání Poslanecké sněmovny
Poslanci měli na této schůzi projednávat i návrh státního rozpočtu na příští rok, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale sněmovně navrhne, aby ho vládě vrátila k přepracování právě kvůli chybějící dohodě kolem balíčku. Poslanci ale budou projednávat vládní novelu zákona o stavebním spoření, která by od roku 2015 měla umožňovat uzavírání stavebního spoření i v bankách. Důležité místo v programu pak zaujímají zákony vrácené prezidentem republiky, třeba prováděcí zákon k druhému pilíři důchodového spoření, nebo církevní restituce.