Soud zrušil pokutu pro Student Agency

Brno – Krajský soud v Brně zrušil pětimilionovou pokutu, kterou dopravci Student Agency uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Případ se vrací znovu k ÚOHS. Spor se týkal cen jízdného na trase Praha–Brno. Rozhodnutí ÚOHS stálo na tvrzení, že v době deliktu existoval na lince samostatný trh autobusové dopravy a vlaková doprava tvořila trh odlišný. Soud tento argument odmítl a dal za pravdu Student Agency, která rozhodnutí přivítala.

Firma v minulosti tvrdila, že ÚOHS svým rozhodnutím vytvořil precedens, kdy říká, že větší dopravce nemá možnost na vývoj trhu reagovat akční cenovou nabídkou, a to ani v omezeném rozsahu. ÚOHS Student Agency původně uložil sankci 6,185 milionu korun, pak ji ale snížil o zhruba milion.

Antimonopolní úřad prostřednictvím svého mluvčího Martina Švandy již vzkázal, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí a zvažuje kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Souboj dopravních společností vypukl na konci roku 2007, kdy Asiana vtrhla na linku Brno Praha s nízkými zaváděcími cenami. Student Agency proto kreditové jízdenky v časech odjezdů konkurence výrazně zlevnila. Asiana neuspěla a linku opustila.

Autobus i vlak jsou běžnou alternativou

„Ve vztahu k této trase (Praha-Brno a zpět) žádný z důkazů, který byl provedený, nevyloučil, že cestující mohou reálně volit mezi autobusem a vlakem. Žádný důkaz také nevyloučil, že autobus i vlak jsou pro cestující běžnou, v zásadě srovnatelnou alternativou,“ uvedl při vyhlášení rozsudku soudce David Raus. Připustil, že ze strany Student Agency šlo o agresivní praktiku. Vzhledem k tomu, že ale firma neměla dominantní postavení, bylo to jednání dovolené a konkurenční.

Úřad tvrdil, že firma zneužívala od začátku prosince 2007 do začátku března 2008 svého dominantního postavení. Snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50, později 95 korun. Podle ÚOHS bylo cílem tohoto jednání vyloučit konkurenční dopravní společnost Asiana z trhu. Úřad zdůrazňoval, že nepokutoval Student Agency za nízké ceny, nýbrž za jejich cílené použití k vytlačení jiného soutěžitele z trhu.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Reportáž Jitky Szászové

U, 9.11

Ekonomika ČT24: Konkurence v autobusové dopravě

„ÚOHS pracuje strašně pomalu“

Podle majitele Student Agency Radima Jančury je rozsudek soudu zásadní impuls pro diskusi o kvalitě práce jednoho z nejdůležitějších úřadů v zemi. „ÚOHS pracuje strašně pomalu, banální kauzy řeší řadu měsíců až let a jeho závěry v řadě případů jsou odborně nekvalitní,“ uvedl Jančura. Z případů, které má úřad na stole delší čas, připomněl podnět vůči cenové politice Českých drah na trase Praha–Ostrava nebo ve věci dodávek softwaru pro ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pravidelnou autobusovou dopravu mezi Brnem a Prahou v současnosti provozují tři společnosti. Základní jízdné nabízí za 210 korun. Kreditové jízdenky, které v době cenových bojů stály 50 korun, vyjdou dnes na více než trojnásobek.