Chceme být uznanou menšinou, volají Vietnamci

Praha – Čeští Vietnamci žádají po Nečasově vládě, aby se stali uznanou národnostní menšinou a přestali být „komunitou“, jako je tomu doposud. Požadavek (již opakovaně) vznesli na dnešním zasedání Svazu Vietnamců v ČR. Uznání menšinou by jim podle vlastních slov usnadnilo vyjednávání se státními orgány a mohlo přinést i finanční dotace. V Česku dosud existuje dvanáct oficiálních národnostních menšin, nejpočetnější jsou Slováci.

Požadavek vzneslo nově zvolené vedení Svazu Vietnamců v ČR spolu s Asociací českých občanů vietnamského původu. Jeho součástí je žádost o vlastního zástupce v radě pro národnostní menšiny, která funguje při Úřadu vlády ČR. Ta se touto žádostí v minulosti zabývala již několikrát, proti se ale stavělo ministerstvo vnitra. Argumentovalo tím, že Vietnamci národnostní menšinu netvoří mj. proto, že se nesnaží integrovat a že je do Česka přivedly primárně ekonomické zájmy.

K vietnamské emancipaci vede mj. to, že v Česku mají vlastní školky, televizi a čerstvě už i pobočku vietnamské banky. Od členství v radě a uznaného postavení menšiny si představitelé svazu slibují nejen účast na různých jednáních s úřady, ale třeba i dotace na kulturní akce.

  • Vietnamci v Česku zdroj: ČT24
  • Sjezd Svazu Vietnamců v ČR zdroj: ČT24

Jsme třetí nejpočetnější, říkají Vietnamci

Předseda svazu Hoang Dinh Thang podotkl, že Vietnamci jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců v Česku po Ukrajincích a Slovácích. Podle sčítání je pak vietnamská národnost šestou nejčastější v Česku - po české, moravské, slovenské, ukrajinské a polské. Svaz odhaduje počet Vietnamců v ČR na 100 000. „Chceme získat rovnoprávné podmínky pro vietnamskou komunitu,“ uvedl Hoang Dinh Thang.

Podle vedení svazu Vietnamci mají pro českou společnost nemalý přínos. Většina z nich je v aktivním věku, pracují a platí odvody a daně, jejich děti studují, uvedli představitelé svazu. „Podle údajů ministerstva financí v roce 2010 vietnamští podnikatelé odvedli na daních kolem 680 milionů korun,“ podotkl člen výkonného výboru svazu Tran Viet Hung. Podle něj se čeští Vietnamci „stali mostem“ mezi Českem a Vietnamem a přispěli k rozšíření diplomatických vazeb i vzájemného obchodu.

Vietnamská komunita, vietnamská menšina?

K vietnamské národnosti se při loňském sčítání lidu přihlásilo 29 660 lidí. Podle statistik ministerstva vnitra letos ke konci září pobývalo v ČR legálně 57 762 Vietnamců. Z nich 39 035 mělo povolení k trvalému pobytu, zbytek k přechodnému. V letech 2001 až 2010 dostalo české občanství podle statistiků 482 Vietnamců.

Podle zákona tvoří národnostní menšinu lidé s českým občanstvím a jinou národností, kteří v Česku žijí, od ostatních se liší etnickým původem, jazykem, kulturou a tradicemi a představují početnou minoritu. Legislativa se zmiňuje i o tom, že se menšina utvořila historicky. Její příslušníci se mohou sdružovat ve svých organizacích i stranách. Za určitých podmínek mají právo třeba na dvoujazyčné nápisy, informace ve své mateřštině či vzdělávání a vysílání ve své řeči. Od státu mohou získávat dotace na podporu jazyka a kultury.

2 minuty
Reportáž Terezy Kručinské
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 6 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 13 hhodinami

Lobbování čekají změny, potvrdila sněmovna

Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla. Zavede je vládní předloha, kterou schválila s některými úpravami dolní komora. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Aktivita klíšťat stoupá. Hlavně je rychle vyndejte, radí parazitolog

Meteorologové hlásí ideální podmínky pro aktivitu klíšťat. Na většině území ji předpovídají na druhém nejvyšším stupni, v dalších dnech se varování ještě rozšíří. Parazit může přenášet řadu nemocí – předně encefalitidu a boreliózu. Parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka zdůrazňuje, že pokud se klíště přisaje, je nejdůležitější ho co nejrychleji vyndat.
před 13 hhodinami
Načítání...