Peake chce udělat z pěti ministerstev jen dvě

Praha - Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) navrhla ekonomickým ministrům, aby sloučili resorty čtyř ministerstev do dvou. Pod jednu instituci by podle ní měl spadat resort zdravotnictví a práce, pod druhou průmyslu a dopravy. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo postupně úplně skončit. Místopředsedkyně vlády tím chce dosáhnout úspory ve výši až 10 miliard korun. Očekává ale, že vláda bude souhlasit jen s jedním nebo dvěma z těchto návrhů pro rok 2014.

Návrh, který dnes ekonomičtí ministři projednali, zatím počítá s úsporami ve výši 7,7 miliardy korun. Ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra, zemědělství a pro místní rozvoj ale dostala 14 dní na to, aby navrhla další škrty. Proto by se podle Peake měla konečná částka ještě zvýšit. Celková úspora záleží také na tom, za jakou cenu se podaří zpeněžit majetek, jehož prodej je součástí návrhu.

Jana Jabůrková, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj: „Případné zrušení MMR ještě musí být předmětem další diskuse. Chystáme vlastní analýzu ohledně rušení zbytečných agend, kterou výhledově představíme.“


Vláda se bude balíčkem zabývat na některé prosincové schůzi a projde ho položku po položce. Za hlavní body úspor Peake považuje slučování některých orgánů státní správy. Vzniknout by měl například jeden orgán pro dohled nad potravinami, prý i s odkazem na letošní metanolovou aféru. Pravděpodobné je také sloučení Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce.

Slučování nebo rušení ministerstev ale Peake nepovažuje v návrhu úspor za klíčové opatření. Jde podle ní spíše o organizační záležitost. „Není to to, z čeho vychází nejvíce úspor. Nejvíce úspor vychází právě ze zrušení a konsolidace těch podřízených organizací,“ uvedla s tím, že ona žádnou ze tří možností slučování nebo rušení ministerstev nepreferuje.