KDU-ČSL doporučila volit Schwarzenberga

Praha - Vedení KDU-ČSL doporučilo členům a příznivcům své strany, aby ve finále prezidentských voleb dali hlas předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Doporučení dala strana navzdory výhradám k politice TOP 09 i kabinetu Petra Nečase. Vedení křesťanských demokratů tak následovalo svou neúspěšnou kandidátku na prezidentku Zuzanu Roithovou, která podpořila Schwarzenbergovo zvolení už o víkendu po prvním volebním kole.

„Předsednictvo KDU-ČSL i přes výhrady k politice TOP 09 a současné vlády ČR doporučuje svým členům a voličům, aby podpořili Karla Schwarzenberga ve druhém kole prezidentské volby,“ uvedla mluvčí strany Alexandra Alvarová. 

Doporučení lidovců by mohlo Schwarzenbergovi pomoci zejména na jižní Moravě, kde má strana tradičně silnější voličskou základnu než ve zbytku republiky. Na Moravě totiž vyhrál Zeman a Schwarzenberg se chce před finále soustředit na získání více hlasů z této části státu. 

Podporu Schwarzenbergově úsilí o dosažení Hradu dnes vyjádřilo také vedení ODS. Někteří parlamentní zástupci občanských demokratů už ale oznámili, že nebudou doporučení stranického vedení respektovat. Komunisté a sociální demokraté budou naopak podporovat Miloše Zemana (SPOZ).